Mazıdağ fosfat şlamının kolon flotasyonu yöntemiyle zenginleştirilmesi
- Tez No: 13301
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖZDAĞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
 - Yıl: 1990
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Anadolu Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Cevher Hazırlama Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 84
Özet
Dünyada olduğu gibi yurdumuzda da nüfus hışla artmak tadır. Dolayısıyla tarım ürünlerine olan ihtiyaçları da suphe sis artmaktadır, Bunun gereği olarak birim alandan daha çok verim elde etme yolunda bilimsel ve teknolojik araştırmalarla tarımsal üretim için en önemli girdilerden birisinin gübre ol gu bilinmektedir» Gübre hammaddesinin temel kaynağı fosfat kayacıdır. Fosfat kayacının temininde en önemli kaynak şüphesiz Etibank' m Mazidag -fosfat işletmesidir» Tez çalışması sırasında de neyler yapılan numune Etibank 'm Mazidag fosfat isletmesinden sa-glanan fosfat şl ami d ir. örnek üzerinde yapılan Petrografik incelemeler sırasında örneğin kolıofonit ve dahlit mineralle rin den oluştuğu yan kayacının kalsiyum karbonat minerali ol duğu anlaşı Imıştır. Numunenin ortalama tenörü 7. 26,95 F^Ojtir. Günümüzde madencilik sektöründe bilhassa cevher ha zırlama alanında hızlı gelişme 1er kaydedilmektedir. Bunlar dan birisi de KOLON FLÖTASYONU dur» Yapılan çalışmalar sıra smda kolonun fosfat f lotasyonuna uyabilirligi denenmiş ve selül f lotasyonunla aralarındaki farklar araştırılmıştır. Denemeler sırasında görülmüştür ki V. 78, Sİ randıman ve 7. 31.50 B> 0ş lik konsantre elde edilebilmiştir. Bu sonuçlar da fosforik asit üretimi için kabul edilebilir bir düzeydedir
Özet (Çeviri)
The population has been growing rapidly in Turkey just as in the world. As a consequence, the needs for agricul tural products have been increasing. Fertiliser is, of necessity seemed to one of the most important inputs in agricultural production for getting much more crops from the field by scientific and technological researches. Phosphate is the main source of fertiliser. Etibank Mazidag phosphate mine work is, undoubtely the most important source in obtaining phosphate. Sample used in this study was supplied by the Directorate of Mazidag phosphate mine work petrographic studies showed that dahlite and colophanite were the major phosphate bearing minerals and calcium carbonate was gangue. The aim of this study was to utilise COLUMtM FLOTATION which has been developed recenntly to recover phosphate from Mazidag" phosphate plant tailings. Results from column flotation were compared to cell flotation results produced by conventional flotation technigue. A concertrate with r&cavisry of 78.91 % P 0 containing 31.50 7. P 0 was produced. The level of grade is acceptable for the production of phosphoric acid.