Mazıdağı fosfat şlamlarının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 13088
  2. Yazar: BÜLENT KESKİNLER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. M. MUHTAR KOCAKERİM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
ÖZET Bu araştırmada, Mazıdağı Fosfat Tesisleri'nden temin edilen şlamdan fosforik asit ve bir fosfatlı gübre üretilmeğe çalışılmıştır. Çalışmalarda sıcaklık, tane iriliği, karıştırma hızı, katı/sıvı oranı parametre olarak seçilmiştir. Üretilen asitin;“Yaş Metot”prosesine göre üretilen asitten daha konsantre ve saf olduğu tesbit edilmiş, derişiklendirme işlemine gerek kalmaksızın % 90 konsantrasyonda asit üretildiği görülmüştür. Üretilen fosfatlı gübrenin ise MCP ve DCP karışımı olduğu, DCP ' m dışta bir tabaka teşkil etmesinden dolayı, elde edilen gübrenin kontrollü çözüneceği düşünülmüştür. Çalışmada ayrıca seçilen üretim reaksiyonunun kinetiği incelenmiş, reaksiyon mekanizması ve hızı üzerinde sistem parametrelerinin etkisi araştırılmıştır. Kinetik incelemede ayrıntılı bilgi elde etmek için saf MCP ile de çalışılmıştır. Kinetik incelemenin sonucu olarak,' reaksiyonun kinetik modelinin Modifiye edilmiş bir Avrami Modeli 'ne uyduğu, reaksiyonun difüzyon veya büyüme kontrollü olabileceği bulunmuştur. Saf MCP için aktivasyon enerjisi 14.22 kcal/mol şlam için ise 52,28 kcal/mol olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY In this study, it has been tried to produce phosphoric acid and phosphatic fertilizer from the schlam obtained from phosphate ores in Mazıdağı. In the studies, temperature, particle size, stirring speed, solid-liquid ratio have been chosen as parameters. The acid produced has been found more concentrated and pure than that abtanied by Wet Process, and it has been seen that acid production was in 90 % without concentration process. The produced phosphatic fertilizer was the mixture of MCP and DCP, and DCP formed a layer on the autside of MCP. It has been thought that the produced fertilizer will dissolve controllingly. Furthermore, in the study, the kinetics of the chosen production reaction has been examined, The effects of system parameters on the reaction mechanism and rate were researched. In the kinetic examination it has been worked also with pure MCP in order to get a detailed knowledge. As a result of kinetic examination, it has been found that a Modified Avrami Model would be used to present the kinetic model of the reaction, the reaction rate would be able to be controlled by diffusion or growing nuclei. The activation energy for pure MCP calculated as 14.22 kcal/mol and for schlam as 52,28 kcal/mol.