Türkiye'de yayılış gösteren Cephalaria Schrader ex Roemer and Schultes (Dipsacaceae) türleri üzerine taksonomik bir araştırma
A Taxonomic research on Cephalaria Schrader ex Roemer and Schultes (Dipsacaceae) species in Turkey
  1. Tez No: 133022
  2. Yazar: RAMAZAN SÜLEYMAN GÖKTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN SÜMBÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 341
Özet
ÖZET TÜRKİYE'DE YAYILIŞ GÖSTEREN CEPHALARIA Schrader ex Roemer & Schultes (Dipsacaceae) TÜRLERİ ÜZERİNDE TAKSONOMİK BİRARAŞTTRMA RAMAZAN SÜLEYMAN GÖKTÜRK Doktora Tezi, Biyoloji Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Hüseyin SÜMBÜL Aralık 2002, 319 Sayfa Bu araştırmada, Türkiye'de yayılış gösteren Cephalaria türlerinin morfolojik, anatomik ve palinolojik özellikleri çalışılmıştır. Bu çalışmalara ilave olarak bilim dünyası için yeni olan bazı taksonların da RAPD-PCR (Rastgele Çoğaltılmış Polimorfik DNA- Polimeraz Zincir Reaksiyonu) tekniği ile DNA (Deoksiribonükleik Asit) analizleri yapılmış ve SEM (Taramalı Elektron Mikroskobu) ile polen morfolojileri incelenmiştir. Tezin materyalini daha önceden değişik yerli ve yabancı botanikçilerce toplanan örnekler ve tez aşamasında tarafımızdan toplanan çok sayıdaki örnek oluşturmaktadır. Bu çalışmada Türkiye'deki Cephalaria türlerinin kapsamlı betimleri, daha kullanışlı teşhis anahtarı, polen fotoğrafları ve anatomik kesitlere ait fotoğrafları verilmiştir. Çalışma sonunda Türkiye'de yayılış gösteren 33 Cephalaria türüne, bilim dünyası için yedi yeni Cephalaria türü ve bir yeni varyete ilave edilmiştir. Bu yeni taksonlar, C. ekimiana R. S. Göktürk & Sümbül, C. elazigensis R. S. Göktürk & Sümbül, C. elazigensis R. S. Göktürk & Sümbül var. purpurea R. S. Göktürk & Sümbül, C. aytachii R. S. Göktürk & Sümbül, C. tuteliana S. Kuş & R. S. Göktürk, C. demirizii R. S. Göktürk & Sümbül, C. sumbuliana R. S. Göktürk ve C. davisiana R. S. Göktürk & Sümbül' dir. Ayrıca Türkiye Florasında yer alan C. amana Rech. fil. türünün yapılan çalışmalar sonunda C. taurica Szabö türünün sinonimi olduğuna karar verilmiştir. Bu çalışma ile Türkiye'de yetişen Cephalaria tür sayısı 39'a, takson sayısı ise 40'a çıkmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Türkiye, Cephalaria, Morfoloji, Polen, Anatomi, DNA, SEM. JÜRİ: Prof. Dr. Hüseyin SÜMBÜL Prof. Dr. Mustafa GÖKÇEOĞLU Prof. Dr. İbrahim BAKTIR Prof. Dr. Tuna EKİM Prof. Dr. Ş. Fatih TOPCUOĞLU
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A TAXONOMIC RESEARCH ON CEPHALARIA Schrader ex Roemer & Schultes (Dipsacaceae) SPECIES IN TURKEY RAMAZAN SÜLEYMAN GÖKTÜRK Ph. D. Thesis in Biology Adviser: Prof. Dr. Hüseyin SÜMBÜL December 2002, 319 pages In this research, morphological, anatomical and palynological characters of Cephalaria species distributed in Turkey were investigated. In addition to DNA' s (Deoxyribonucleic Acid) of some new taxa were analysed by applying RAPD-PCR (Random Amplified Polymorphic DNA-Polymerase Chain Reaction) techniques and then pollen morphology were investigated by using SEM (Scanning Electron Microscope). Materials of the Thesis consist of Cephalaria species in Turkey collected by different local and foreign botanists and my own specimens. In this research, detailed descriptions, more practical identification key, photos of pollens and anatomical transverse sections are also given. At the end of this study, seven new Cephalaria species and one variety were added to those already known 33 Cephalaria species in Turkey. These new taxa are C. ekxmiana R. S. Göktürk & Sümbül, C. elazigensis R. S. Göktürk & Sümbül, C. elazigensis R. S. Göktürk & Sümbül var. purpurea R. S. Göktürk & Sümbül, C. aytachü R. S. Göktürk & Sümbül, C. tuteliana S. Kuş & R. S. Göktürk, C. demirizii R. S. Göktürk & Sümbül, C. sumbuliana R. S. Göktürk and C. davisiana R. S. Göktürk & Sümbül. Furthermore, in this study C. amana Rech. fil. species is made synonym of C. taunca Szabö species. By the contribution of this study, the number of Cephalaria species in Turkey increased to 39 and number of taxa increased to 40. KEY WORDS: Turkey, Cephalaria, Morphology, Pollen, Anatomy, DNA, SEM COMMtTTEE: Prof. Dr. Hüseyin SÜMBÜL Prof. Dr. Mustafa GÖKÇEO?LU Prof. Dr. Ibrahim BAKTIR Prof. Dr. Tuna EKİM Prof. Dr. Ş. Fatih TOPCUO?LU u