Antalya bölgesinde pamuk bitkisinin spektral özelliklerinin ve alansal dağılımının uzaktan algılama yöntemleriyle belirlenmesi
Determination of the spectral reflectance and coverage of the cotton in Antalya region by using remote sensing data
- Tez No: 133028
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET ANTALYA BÖLGESİNDE PAMUK BİTKİSİNİN SPEKTRAL ÖZELLİKLERİNİN VE ALANSAL DAĞILIMININ UZAKTAN ALGILAMA YÖNTEMLERİYLE BELİRLENMESİ Mesut YILDIRAN Yüksek lisans Tezi, Toprak Anabîlim Dalı Danışman: Yrd.Doç.Dr. Mustafa SARI Mayıs 2003, 98 Sayfa Bu çalışmada, Landsat 7 TM uydusuna ait görüntüler kullanılarak pamuk bitkisinin spektral özelliklerinin ve alansal dağılımının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla seçilen test alanlarında pamuk bitkisinin spektral özellikleri belirlenmiş ve elde edilen bulgulara dayanılarak, eş olasılık elipsleri ve spektral ayrım düzeyleri oluşturulmuştur. Böylece pamuk bitkisinin spektral karakteristikleri belirlenmiştir. Antalya bölgesi için pamuk bitkisinin belirlenebilecegi en uygun band kombinasyonun 4., 5. ve 2. bandlar olduğu belirlenmiştir. Pamuk bitkisinin alansal dağılımının tespitinde, Maksimum Likelihood sınıflama yöntemi kullanılmış ve yapılan bu sınıflandırma çalışması ile Antalya bölgesinde pamuk ekili alanların % 92,9 doğrulukla belirlenebilecegi sonucuna varılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Pamuk, spektral reflektans, uzaktan algılama, Landsat-7 TM. JÜRİ: Yrd.Doç.Dr. Mustafa SARI Doç.Dr. Bülent SAMANCI Yrd.Doç.Dr. Zeki ALAGÖZ
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DETERMINATION OF THE SPECTRAL REFLECTANCE AND COVERAGE OF THE COTTON IN THE ANTALYA REGION BY USING REMOTE SENSING DATA Mesut YILDIRAN M.S. in Soil Science Adviser: Asst.Prof.Dr. Mustafa SARI May, 2003, 98 pages In this work, the aim of this study was to determine the spectral characteristics and land distribution of the cotton crop by means of the spatial image from the Landsat 7 TM. In this context, spectral characteristics of cotton in the predefined test areas, spectral distinction graphs, histograms, equal probability ellipses and spectral differentiation levels were formed. With this, the typical spectral characteristics were determined for cotton in Antalya region. The best band combination was found to be 4*1, 5th and 2nd bands. The research area was classified by using maximum likelihood method with this band combination. In conclusion, spectral characteristics. of cotton, were investigated and it was determined that by means of these characterictics, the cotton areas could be discriminated by with 92,9 % confidence. KEY WORDS: Cotton, spectral reflectance, remote sensing, Landsat 7 TM. COMMITTEE: Asst.Prof.Dr. Mustafa SARI Assoc.Prof.Dr. Bülent SAMANCİ Asst.Prof.Dr. Zeki ALAGÖZ 11