İnşaat sektöründe risk yönetimi ve kaliteye etkisi
Risk management in construction industry and effects on quality
  1. Tez No: 133027
  2. Yazar: FATİH İNCİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYNUR KAZAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada, inşaat sektöründe faaliyet gösteren inşaat firmalarının riskler karşısında davranışlarını, eğilimlerini, firmaların risklerden ne şekilde etkilendiklerini ve inşaat sektöründe en sık karşılaşılan riskler belirlenmeye çalışılmıştır. Risk ve belirsizlik değişkelerinin en yoğun olduğu böyle bir sabada firmaların varlıklarım devam ettirebilmeleri ve yüklendikleri işleri en az zararla tamamlayabilmeleri için nelerin yapılabileceği ve yapılması gerektiği araştırılmıştır. Çalışma çerçevesinde, inşaat sektöründe en sık karşılaşılan riskler ve önem seviyeleri belirlenip, elde edilen bu veriler örnek bir yapı projesinin süre ve maliyet analizi içerisinde değerlendirilerek, sonuçları istatistiksel ifadelerle açıklanmıştır. Sonuç olarak; inşaat firmalarının sistematik risk yönetimi anlayışına sahip olmadıkları, hatta risk analizi teknikleri hakkında bilgi sahibi olmadıkları, risk kavramının sadece uygulamada karşılaşılabilecek problemler olarak algılandığı ve bu problemlere karşı ilave sûre ve maliyet değerleri ekleyerek teklif dosyaları hazırladıkları ve inşaat sektöründe karşılaşılan risklerin süre, maliyet, verimlilik ve kalite üzerinde önemli etkisi olduğu belirlenmiştir. Günümüzde inşaat sektörü için uygulanması gerekli olan risk yönetiminin inşaat firmaları tarafından hemen hemen hiç uygulanmadığı, hatta firmaların risk yönetimi konusuna oldukça uzak oldukları ve risk olarak gördükleri problemler karşısında uyguladıkları yaklaşımların bilimsellikten uzak olduğu sonucuna varılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Risk Yönetimi, Risk Analizi, Monte-Carlo Simulasyonu, İnşaat Sektörü, Risk Faktörleri, Üçgen Dağılım, Kalite
Özet (Çeviri)
In this study, it is determined the behavior and attitude of construction firms against risks, what of and how they are affected, and the most common risks faced. At the same time, how firms could act in the case of condense risk and uncertainty, what is necessary for them to do in order to prevail their existence and to complete the enterprises undertaken with minimum losses are examined. In this context, the most frequently risks met are defined in order of their importance. These data are evaluated for a sample project as time and cost analysis. The results are explained in terms of statistical methods. As a result, the construction firms, has no systematic risk management concept, even has no knowledge of risk analysis techniques. In addition, they see risk concept only as site problems and their solution to it is to add extra additional time and cost values added in their tenders. Its determined that risks met in construction have important impact on construction cost, time, performance and quality. Therefore it can be concluded that the firms almost do not apply risk management techniques systematically and their attitude in treatment of risks is far away from scientific thought. KEY WORDS: Risk Management, Risk Analysis, Monte-Carlo Simulation, Construction Sector, Risk Factors, Tri- Angular Distribution.