Termessos Milli Parkı (Antalya) ve Temmuz 1997 yangınında zarar gören Düzlerçamı bölgesinin liken floralarının karşılaştırılması
The Comparison of lichen floras of the Termessos National Park and Düzlerçamı region damaged in the July 1997 fire
  1. Tez No: 133031
  2. Yazar: ÖZGE TUFAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN SÜMBÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
ÖZET j TERMESSOS MİLLİ PARKI (ANTALYA) VE TEMMUZ 1997 YANGININDA ZARAR GÖREN DÜZLERÇAMI BÖLGESİNİN LİKEN FLORALARININ KARŞILAŞTIRILMASI Özge TUFAN Yüksek Lisans Tezi, Biyoloji Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Hüseyin SÜMBÜL Aralık 2003, 146 sayfa Bu çalışma, araştırma alanım oluşturan Termessos Milli Parkı ve Temmuz 1997 yangınında meydana gelen Düzlerçamı Yangın Alanı' nın liken floralarım ortaya koymak ve bu iki alam liken floraları açısından karşılaştırmak amacıyla yapılmıştır. Mart 2002-Eylül 2003 tarihleri arasında iki alanda yapılan arazi çalışmaları sırasında toplanan 1114 liken örneğinden 162 tür, 4 alttür ve 5 varyete (toplam 171 takson) saptanmıştır. Araştırma alanının birinci bölümünü oluşturan Termessos Milli Parkı'ndan 28 familyaya ait 67 cins, 152 tür, 4 alttür ve 5 varyete (toplam 161 takson) belirlenirken, alanın ikinci bölümünü oluşturan Düzlerçamı Yangın Alanı'ndan ise, 13 familyaya ait 18 cins, 36 tür, 2 varyete (toplam 38 takson) tespit edilmiştir. Saptanan taksonlardan 10'unun sadece Düzlerçamı Yangın Alanı'nda, 133'ünün sadece Termessos Milli Parkı'nda, 28'inin ise her iki alanda da bulunduğu belirlenmiştir. Toplam 171 taksonun 100'ü Antalya ili için, 47'si Akdeniz Coğrafik Bölgesi için, 34'ü Türkiye'nin Akdeniz Fitocoğrafik Bölgesi için, 15'i de Türkiye için yeni kayıttır. Türkiye için yeni kayıt olan 15 taksonun tamamı Termessos Milli Parkı'ndan tespit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Liken, Flora, Termessos Milli Parkı, Düzlerçamı Yangın Alam, Antalya JÜRİ : Prof. Dr. Hüseyin Sümbül (Danışman) Doç. Dr. Şule Öztürk Yard. Doç. Dr. Ramazan Süleyman Göktürk
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE COMPARISON OF THE LICHEN FLORAS OF THE TERMESSOS NATIONAL PARK AND DÜZLERÇAMI REGION DAMAGED IN THE JULY 1997 FERE Özge TUFAN M. Sc in Biology Adviser : Prof. Dr. Hüseyin SÜMBÜL December 2003, 146 Pages This research aims to determine and compare the lichen floras of the Termessos National Park and Düzlerçamı Fire Area formed of the July 1997 fire. 162 species, 4 subspecies and 5 varieties (total 171 taxa) were determined from 1 1 14 pieces of lichen samples gathered in the area research done between the dates March 2002 and September 2003. While 67 genus, 152 species, 4 subspecies and 5 varieties from 28 familia (total 161 taxa) were determined from the first part of the research area, Termessos National Park, from the second part, Düzlerçamı Fire Area, 18 genus, 36 species and 2 varieties from 13 familia (total 38 taxa) were determined. 10 of taxa were determined from only Düzlerçarm Fire Area, 133 taxa were determined from only Termessos National Park and 28 of taxa were determined from the both areas. Totally 171 taxa of 100 for Antalya Province, of 47 for Mediterranean Geographical Region, of 34 for Turkey's Mediterranean Fitogeographical Region, of 15 for Turkey are new records. The whole of 15 taxa, new records for Turkey, were determined from Termessos National Park. KEY WORDS : Lichen, Flora, Termessos National Park, Düzlerçamı Fire Area, Antalya COMMTTEE : Prof. Dr. Hüseyin Sümbül (Adviser) Assoc. Prof. Dr. Şule Öztürk Asst. Prof. Dr. Ramazan Süleyman Göktürk ıı