Antalya-Düzlerçamı, Adana-Pozantı ve Kayseri-Yahyalı ormanlarında doğal olarak yaşayan yaban keçisini koruma ve üretme olanakları üzerine araştırmalar
Research on the opportunities of the breeding and the protection of the wild goat in the forests of Düzlerçamı-Antalya, Pozantı-Adana and Yahyalı-Kayseri
- Tez No: 34543
- Danışmanlar: PROF. DR. REFİK BAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Orman Entomolojisi ve Koruma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
V. ÖZET İnsanoğlu var olduğu günden beri doğaya müdahale ederek onun çevresinin değişimine neden olmuştur. Nüfusun hızla artması, sanayinin gelişmesi, hızlı kentleşme, doğal afetler, düzensiz ve aşırı avlanmalar tabii kaynakların tahribini hızlandırmıştır. Yaban keçiside bu tahribattan nasibini almış ve nesli tükenme aşamasına gelmiştir. Bunun sonucunda nesli tehlikeye giren y'abant.. keçisi {Capra aegagrus Erxleben)'nin korunması amacıyla bazı -tedbirlerin alınmasına gerek duyulmuştur. Bu tedbirler içinde, avlanması ve ticareti yasaklanarak türlerini korunması ile, yaşama ortamlarının korunması önem kazanmıştır. Tür korumasında Kara avcılığı Kanunu ve Merkez Av Komisyonu kararları ile avlanılması, toplan ması yasaklanan türler belirlenmekte ve bütün yurt sd^nda geçerli olmaktadır. Alan korumasında ise sınırları belirlenen alan larda bütün yaban hayatı elemanları yaşama ortamı ile birlikte korunmaktadır. Yaşama ortamlarının korunması ise, Milli parklar ve Av Koruma ve üretme Sahaları ve Tabiatı koruma Alanları tesis edilerek sürdürülmektedir. Bu amaçla Antalya- Düzler çamı, Kayseri- Yahyalı ve Adana Pozantı bölgeleri koruma altına alınmıştır. Antalya Düzlerçamı ve Adana-Pozantı'da graban keçisinin üretilmesi için Yaban Keçisi İstasyonları kurulmuştur, üretim istasyonlarında üretilen yaban keçüerinin doğal yaşama ortamlarına bırakılarak çoğalmaları amaçlanmışt ir. Antalya-Düzlerçamı, Kayseri- Yahyalı ve Adana-Pozantı ormanlarında yaşayan ıfaban Iceçisi {Capra aegagrus Erxleben) yurdumuzun güney kesimlerinde yayılış göstermektedir. Bu bölgede nesli azalan yaban keçisinin korunması, -76-üretilmesi ve sonuçta populasyon fazlasının av turizmine açılması ile populasyon yoğunluğunun dengelenmesi hedeflenmiştir. Adana-Pozantı Demirkazık Yaban Keçisi Koruma ve üretme sahası 1982 yılında tefrik edilmiş olup, 49.069 ha'lık bir sahayı kapsamaktadır. Sahanın alan korumasının yeterince yapılamaması, j/aban keçisi (Capra aegagrus Erxleben) populasy- onunun azalmasına neden olmaktadır. Buna sebepte korumanın yaklaşık 15 yıldan beri düzenli ve bilinçli olarak yapılmadığıdır. Kayseri -Yahyalı Aladağlar Yaban Keçisi Koruma ve üretme Sahası 1982 yılında tefrik edilmiş olup, 23.642 ha'lık bir sahayı kapsamaktadır. Adana Orman Bölge Müdürlüğü, söz konusu sahada yaban keçisi ile birlikte yaşayan sir.Keklik (Tedraogaîlus caspius (Pallas)) ve IJaban keçisi {Capra aegagrus Erxleben)' ni koruma altına almıştır. Ancak 1992 yılından sonra herhangi bir koruma tedbiri alınmamıştır. Antalya-Düzlerçamı Yaban Keçisi Koruma ve üretme Sahası 1967 yılında tefrik edilmiş olup, 14300 ha'lık bir sahayı kapsa maktadır. Sahanın 6072 ha'lık bir kısmının 1970 yılında Termessos Milli Park olarak ayrılmasıyla doğanın korunması daha da önem kazanmıştır. 20 yıllık etkin bir koruma sonucunda normal yoğunluğunu yaklaşık 30 katı üzerinde yoğun bir yaban keçisi populasyonu meydana gelmiştir. Yaban keçisi populasyo- nunun gösterdiği bu büyük artış üzerine ilk endişeler 1978 yılında başlamış, sahada kene gibi dış parazitlerin çoğalması, solunum yolları ve akciğerlere yerleşen iç parazitlerin yol açtığı aksırma ve tıksırmalar bu endişeleri çoğaltmıştır. Ayrıca, sahanın bitki örtüsünde de aşırı otlanmadan doğan belirtiler gözlenmiştir. Bunun üzerine yaban keçisinin av turizmine açılması ve bu yoldan populasyonun regüle edilmesi düşünülmüştür. Buda ülke ekonomisine av turizmi açısından büyük bir gelir sağlayacaktır. -77-
Özet (Çeviri)
V. SUMMARY Research, on the opportunities of the breeding and the protection of the wild goat in the forests of Düzlerçamı Antalya, Pozanti-Adana and Yanyali-Kayseri. Human beings have been causing changes in his environment by interfering with nature since he was created. Rapid increase in population, industrial developments, rapid urbanisation force majeures, irregular and over hunting have increased destroying of natural sources. These destructions have also affected the wild goat species which became nearly extinct. Some precautions need to be taken to protect the wild goat (Capra aegagrus Erxleben) which is an endangered species. The two most important precautions are forbidding hunting and protecting the environment. Species which are to be protected are determined by Law of Ground Hunting and decisions of Central Hunting Commission. Hunting and Collection of those species are outlawed in the whole country. In field protection, all wildlife species along with their living environment are protected in certa in regions. The environment is saved by creating Natural Parks, Nature Reserves and also by creating breeding and protected hunting fields. As a result, the wildlife has been protected in the regions of Antalya-Düzlerçamı, Adana-Pozantı and Kayseri- Yahyalı Breeding stations were established in Düzlerçamı, Antalya and Pozantı, Adana. It was aimed to increae the wild goat population. The wild goat (Capra aegagrus Erxleben) which lives basically in the forests of Düzlerçamı of Antalya, Yahyalı of Kayseri and Pozantı of Adana is a common species in the southern regions of Turkey. It is aimed to balance the population density by breeding, protecting and by allowing games to develop game reserves in the above mentioned regions. -78-Adana - Pozantı Demirkazık Wild Goat Breeding and Protection Field was established in 1982 and covers an area of 49.069 ha.. Number of wild goat (Capra aegagrus Erxleben) has been decreasing due to insufficient field protection in the area for the last 15 years. The reason for the decrease of the population can be attributed the protection not being continuous and scienti fic. Kayseri -Yahyalı Aladağlar Wild Goat Breeding and Protection Field was established in 1982 and cowers an area of 23.642 ha. Tetraogallus caspius (Pallas) besides Wild Goat {Capra aegagrus Erxleben) have been protected by the Regional Forestry Administration in the station, however, no precautions have been taken to protect the wildlife since 1992. Antalya- D üzlerçamı Wild Goat Breeding and Protection Field was established in 1967 and ?overs on area of 14.300 ha.. Wildlife protection gained further importance by keeping 6072 ha. of it as Termessos National Park in 1970. As a result of an effecti ve protection the wild goat population has increased to thirty times above the previous levels. The scientists were concerned with this dramatic increase in wild goat population in 1978. Increase in external parasites such as ticks and sneezing caused by parasites found in the lungs and the respiratory channel were observed with increased population. Besides, signs of overgrazing were also oserved. It was thought that the reserve could be opened for games to regulate the increase in population. This could contribute to the income of the country and improve the tourism industry. -79-