Fullarenlerin yapısına Si ve Ge katkılanması
Substituting Si and Ge into fullerene cage
- Tez No: 133037
- Danışmanlar: PROF.DR. BÜLENT ULUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET FULLERENLERIN YAPISINA Si VE Ge KATKDLANMASI Mükremin YILMAZ Yüksek Lisans Tezi Fizik Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Bülent ULUĞ 2003, 34 Sayfa Bu çalışmada, ark-deşarj yöntemi kullanarak Si ve Ge katkılı heterofullerenlerin üretimi amaçlanmış ve bu amaca yönelik bir deney düzeneği geliştirilmiştir. Katkılı fullerenleri elde etmek için çapı 3 mm, uzunluğu 60 mm olan karbon çubuklar kullanılmıştır. Çubuklara açılan 1,5 mm çapındaki delikler Si veya Ge tozlarıyla doldurulmuştur. Grafit çubuklar üzerlerinden ~80 A akım geçirilerek -100 torr He atmosferinde buharlaştırılmış ve fiili erenleri içeren kurum elde edilmiştir. Fullerenler karbon kurumu içerisinden CS2 ve toluenle yıkanarak ayrıştırılmıştır. Ge katkılı örneğin FTIR ve kütle spektrumları, olası bazı Ge katkılı fullerenlerin yanısıra C6o ve Cyo'inde etkin olarak üretildiğini göstermektedir. Diğer yandan, Si katkılı örneğin kütle spektrumunda ise Si katkılı fullerenlerden kaynaklandığı düşünülen bir dizi pikler gözlenmiştir. Daha kesin sonuçlar için örneklerin NMR analizlerine ihtiyaç vardır ve bunların mevcut verilerle birlikte yorumlanması gerekmektedir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Fulleren, Si Heterofulleren, Ge Heterofulleren. JÜRİ: Prof. Dr. Bülent ULUĞ (Danışman) Prof. Dr. Narin ÜNAL Prof. Dr. Orhan GÖLBAŞI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SUBSTITUTING Si AND Ge INTO FULLERENE CAGE Mfikremin YILMAZ M. Sc in Physics Adviser: Prof. Dr. Bülent ULU? 2002, 34 Pages In this work, the production of Si or Ge substituted heterofullerenes using arc- discharge method was aimed and for this purposes an experimental setup was designed. The graphite rods 3 mm in diameter, 60 mm in length were used to produce doped fullerenes. The holes drilled in rods 1.5 mm in diameter were filled with Si or Ge powders. The graphite rods were vaporized by -80 A current passed trough in -100 torr He atmosphere and the fullerenes consisted soot was obtained. Fullerenes were extracted from the soot by washing it with CS2 and toluene. FTTR and mass spectra of Ge added samples reveal that Cm and C70 were effectively produced beside some possible Ge doped fullerenes. On the other hand, a series of peaks which possibly result from Si doped fullerenes are determined in mass spectra of Si added samples. For farther conclusion, NMR analyses of the samples are required and need to be considered together with the existing data. KEY WORDS : Fullerene, Si Heterofullerene, Ge Heterofullerene. COMMITTEE : Prof. Dr. Bülent ULU? (Adviser) Prof. Dr. Narin ÜNAL Prof. Dr. Orhan GÖLBAŞI 11