Seçilmiş arpa (Ordeum vulgare L. ) ve buğday (Triticum spp. ) genotiplerinde bazı özelliklerin Antalya koşullarında belirlenmesi
Determination of some characters selected barley and wheat genotypes Antalya land conditions
  1. Tez No: 133036
  2. Yazar: AHU ÇINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİN TUGAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET SEÇİLMİŞ ARPA (Hordeum vulgare L.) ve BUĞDAY (Triticum spp.) GENOTÎPLERÎNDE BAZI ÖZELLİKLERİN ANTALYA OVA KOŞULLARINDA BELİRLENMESİ Ahu ÇINAR Yüksek Lisans Tezi, Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. M. Emin TUGAY Ocak 2003, 100 sayfa Bu araştırma Antalya koşullarında iki farklı yerde, 47 ekmeklik buğday, 16 makarnalık buğday ve 46 arpa genotipi ile, bu genotiplerin bazı özelliklerinin Antalya Ova koşullarında belirlenmesi amacıyla Kasım 2001 - Haziran 2002 döneminde yürü tülmüştür. Deneme üç tekerrürlü tesadüf blokları deneme deseninde, Kampüsde ve Aksu'da kurulmuştur. Genotipler ekmeklik buğdaylar, makarnalık buğdaylar, iki sıralı arpalar ve altı sıralı arpalar olmak üzere 4 ana gruba ayrılmış ve denemenin sağlıklı olarak yürütülebilmesi ve değerlendirilebilmesi için, tesadüf bloklarına uygun olması açısından, her deneme grubunun genotip sayısı en çok 20-25 arasında tutulmuştur. Denemenin ilk yılından elde edilen sonuçlara göre, ekmeklik buğdaylar, makarnalık buğdaylar, iki sıralı arpalar ve altı sıralı arpalar sıralamasıyla, çimlenmeden başaklanmaya gün sayısı 118.7-141.3, 127.3-148.7, 137.0-153.3, 140.0-152.3 gün, san olum süresi 176.0-183.7, 173.3-183.3, 182.0-187.3, 184.0-186.0 gün, tane doldurma süresi 39.7-60.7, 33.3-48.7, 30.7-49.7, 32.7-46.0 gün, bitki boyu 42.7-1 15.1, 62.4-128.7, 54.7-78.4, 69.8-87.7 cm, başak uzunluğu 6.6-14.0, 6.4-9.1, 6.9-11.7, 6.2-8.1 cm, başakta başakcık sayısı 13.2-27.2, 14.2-22.5,17.7-28.9, 15.6-22.7 adet, başakta tane sayısı 32.6-88.0, 22.0-65.8, 16.9-31.0, 36.7-49.8 adet, tek başak verimi 1.07-3.41, 1.21- 2.91, 0.77-1.69, 1.56-2.41 g, bin tane ağırlığı 38.3-57.6, 44.0-59.3, 41.3-64.2, 43.1-55.6 g, hasat indeksi 25.4-79.3, 25.8-52.0, 41.1-57.5, 45.0-53.8 değer aralıklarında değişim göstermiştir. ANAHTAR KELİMELER: Ekmeklik Buğdaylar, Makarnalık Buğdaylar, İki Sıralı Arpalar, Altı Sıralı Arpalar, Genotip, Verim, Kalite JÜRİ: Prof. Dr. M. Emin TUGAY Prof. Dr. M. Birkan YILDIRIM Doç. Dr. Cengiz TOKER
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DETERMINATION of SOME CHARACTERS SELECTED BARLEY and WHEAT GENOTYPES ANTALYA LAND CONDITIONS Ahu ÇINAR M. S. Thesis, Department of Field Crops Adviser: Prof. Dr. M. Emin TUGAY January 2003, 100 pages This research was conducted to determine certain characteristics of selected 47 bread wheat, 16 durum wheat and 46 barley genotypes at two different locations under Antalya low land conditions during November 2001 -June 2002. The experiment was arranged as Randomized Complete Block Desing with three replications at Campus and Aksu. Genotypes were seperated 4 main groups as bread wheat, durum wheat, two- row barley and six-row barley and genotype number for each was limited to 20-25. According to results obtained from experiments in first year, to bread wheat, durum wheat, two-row barley, six-row barley, the number of days from germination to head emergence was 118.7-141.3, 127.3-148.7, 137.0-153.3, 140.0-152.3 day, the number of days from germination to yellow ripe stage was 176.0-183.7, 173.3-183.3, 182.0-187.3, 184.0-186.0 day, days number of grain filling term was 39.7-60.7, 33.3- 48.7, 30.7-49.7, 32.7-46.0 day, plant height was 42.7-115.1, 62.4-128.7, 54.7-78.4, 69.8-87.7 cm, ear lenght was 6.6-14.0, 6.4-9.1, 6.9-11.7, 6.2-8.1 cm, number of spikelets per ear was 13.2-27.2, 14.2-22.5,17.7-28.9, 15.6-22.7, number of grain per ear was 32.6-88.0, 22.0-65.8, 16.9-31.0, 36.7-49.8, single ear yield was 1.07-3.41, 1.21- 2.91, 0.77-1.69, 1.56-2.41 g, 1000-karnel weight was 38.3-57.6, 44.0-59.3, 41.3-64.2, 43.1-55.6 g and harvest index was 25.4-79.3, 25.8-52.0, 41.1-57.5, 45.0-53.8 with respectively. KEY WORDS: Bread Wheat, Durum Wheat, Two-Row Barley, Six-Row Barley, Genotype, Yield,Quality COMMITTEE: Prof. Dr. M. Emin TUGAY Prof. Dr. M. Birkan YILDIRIM Assoc. Prof. Dr. Cengiz TOKER u