Yuvarlak kesitli betonarme kolonların taşıma gücüne göre hesabı
- Tez No: 13305
 - Danışmanlar: PROF. RUHİ AYDIN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
 - Yıl: 1990
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Anadolu Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 98
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, düşey taşıyıcı elemanların genel bir incelemesi yapılmış ve tek eksenli eğilme etkisindeki betonarme kolonların taşıma gücü yön temiyle donatı hesaplamaları yapılmıştır. Birinci bölümde, betonarmenin tanımı ve özellikleri, bunun yanısıra betonarme hesabında genel ilkeler ve yöntemler hakkında konulara yer veril miştir. İkinci bölümde, eksenel kuvvet altındaki elemanlar incelenmiştir. Bu inceleme sırasında, kolon türleri, kolonlar için elastik teori, eksenel yüklü kolonların davranışı ve taşıma gücü, kolonlar için minimum koşullardan bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde, TS 500' Un (moment arttırma yöntemi), ve DİN 1045' in narinlik etkileri tanıtılmıştır. Dördüncü bölümde, dairesel kesitli betonarme kolonların donatı hesabını sağlayan tablolar hakkında teorik bilgiler, çıktılar ve örneklere yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this work, a general investigation of vertical supporting elements has been made and reinforcement quantities have been calculated by using ultimate strength theory for circular reinforcement concrete columns which are subjected uniaxial bending. In the first part, it has been presented the definition of reinforcement concrete and features and general principles of ultimate strenght theory and other methods. In the second part, axially loaded columns have been examined. While examining, it has been given column types, elastic stability theory problems for columns, the behavior of these colums, ultimate strenght and minumum conditions of columns etc. In the third part, it has been introduced the slenderness effects of TS 500 and DIN 1045. In the last part, it has been presented theorical knowledges about circular reinforcement concrete columns reinforcement tables, outputs and three example solutions.