Çerçeve ve perdelerden oluşan yapıların yatay yüklere göre hesap yöntemleri
- Tez No: 13306
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. EŞREF ÜNLÜOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Çok katlı yapıların statik hesabında, yapının yatay yüklere (rüz gar ve deprem) göre hesabı önemli yer tutmaktadır. Bu tez çalışmasında, lineer elastik malzemeden yapılmış, kat döşemeleri düzlemleri içinde son- suz rijit olan ve burulma yapmayan çok katlı yapıların yatay yüklere gö re hesabı konusu incelenmiştir. Bu inceleme " altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş, ikinci bölümde MUTO, üçüncü bölümde AYDIN, dördüncü bölümde ÇAKIRO?LU, ÖZMEN, beşinci bölümde FAKTÖR metodu incelenerek bu metodlara ait hesap ilkeleri ile örnekler yer almaktadır. Altıncı bölüm de ise çerçevenin Açı metodu ile çözümü gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY When anatysing the multi-storey structures, it is very important to take in to consideration the (wind forces and eartquake forces) effect of lateral loads. In this thesis, multi-story structures under lateral loads are examined. This examination is done according to assumptions as the material is linearly elastic, story slabs are infinite large rigid in their planes, and there is no twisting. This thesis consists of six chapters. On the first chapter introduction, on the second chapter Muto, on the third chapter AYDIN, on the fourth chapter ÇAKIRO?LIF, ÖZMEN and on the fifth chapter FACTOR method are examined and the principles about each method and examples are presented. On the sixth chapter the example frame which is solved by slope-deflection method is given.