Tane boyutunun gümüşün çözünürlüğüne etkisinin araştırılması
- Tez No: 13304
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HÜSEYİN ÖZDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
iv ÖZET Gümüşün siyanür çözeltilerinde çözünürlüğüne tane bo yutunun etkisinin araştırılması, bu çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. Bu amaçla, cevherin bilyalı değirmende öğütülmüş farklı tane boyut dağılımı gösteren örnekleriyle ve ayrıca çekiçli kırıcıda ufalanmış örneklerle deneysel çalışmalar ya pılmıştır. Sonuç olarak, tane boyutunun küçülmesiyle, gümüş çö zünme veriminin arttığı görülmüştür. Bilyalı değirmende öğütülen, tesis boyutundaki (%80, -0,074 ram) örnekte %76'lık bir verim elde edilmiştir. Çekiçli kırıcıyla ufalanan ör nekten ise, bilyalı değirmenle ufalanana göre yaklaşık %28' lik (%60, -0,074 mm) verim artışı elde edilmiştir. Ayrıca çekiçli kırıcı-bilyalı değirmen kullanılarak ufalanan örnek ten de, sadece bilyalı değirmenle ufalanana göre 520' lik (%75, -0,074 mm) bir verim artışı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The main objective of this study was to investigate the effect of the particle size on the solubility of sil ver in cyanide solutions, For this purpose experiments were performed on samples exposed to ball milling and hammer milling. It was determined that as the particle size becomes finer, the solubility of silver increases. A recovery of 76$ Ag was obtained when the ore was ground to the plant size (80$, -0,074 mm) in a ball mill. Dissolution compara tively was increased approximately by 28$ with the samples comminuted by hammer mill (60$, -0,074 mm). In the case of combination of hammer milling and ball milling an increase of 20$ (75#, -0,074 mm) of recovery was achieved comparing with ball milling alone.