Türkiye'nin 100 yıllık (1901-2000) magnitüdü 5.0 ve daha büyük depremlerin analizi
Analysis of the earthquakes (Ms higher and equal 5.0) of Turkey during 100 years (1901-2000)
  1. Tez No: 133057
  2. Yazar: ŞENOL AVNİ DİNÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. FATİH ADATEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Jeolojisi ve Jeofiziği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Bu yüksek yüksek lisans tez çalışmasında 1901 - 2000 yılan arasında oluşmuş, Ms>5.0 büyüklüğündeki deprem verileri kullanılarak, depremlerin istatistik analizlerinin yapılması amaçlanmıştır. Bu amaçla önce deprem verilerinin uzay-zaman boyutundaki dağılımları yapılmıştır. Buna göre depremlerin; Deprem Bölgeleri Haritası, Diri Fay Haritası ve Coğrafî Bölgeler Haritasına göre dışmerkez dağılımları yapılmış, zaman dağılımları incelenmiş ve on yıllık, yıllık, aylık, günlük ve saatlik periyotlardaki deprem dağılım grafikleri hazırlanmıştır. Bu verilerle çok net sonuçlara ulaşmak olanaklı olmamıştır. Daha sonra ülkemizin coğrafi bölgelerine göre farklı büyüklükteki depremlere ait tekrarlama peryotları hesaplanmıştır. Ayrıca deprem verileri ile nüfus, can kaybı, bina hasan, sanayi kuruluşları, baraj, hidroelektrik santraller ve başlıca tarihi anıtların ilişkileri ayrı ayrı değerlendirilmiştir. Sonuçlara göre; toplam nüfusun %44'ü birinci derece, %27'si ikinci derece, %14'ü üçüncü derece, %13'ü dördüncü ve %2'si beşinci derece deprem bölgelerinde yaşamaktadır. Türkiye'deki sanayi kuruluşlarının %76'sı birinci ve ikinci derece deprem bölgesindedir. Birinci ve ikinci derece deprem bölgelerinde baraj ve hidroelektrik santrallerin %71'i, tarihi anıtların ise %56'sı yer almaktadır. Ayrıca, ülkemizde ortalama 1.5 yılda bir, etkisi çok büyük olan deprem olmaktadır. Yüz yıllık periyotta oluşan depremlerde 80.810 kişi hayatım kaybetmiş, 542.925 yapı hasar görmüştür. ııı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this master thesis, it is studied to creat earthquake analyses by using statistics of earthquakes that have took places between 1901 and 2000, and with magnitudes of higher and equal 5.0. For this reason, earthquake statistics placements have been made in space-time dimension. Then, earthquake epicenter placements have been found according to Earthquake Regions Map, Active Faults Map and Geographical Regions Map. All these earthquake's time hierarchies have been researched and earthquakes distribution drafts in ten years, yearly, monthly, daily and hourly periods. But with these statistics we couldn't reach absolute results. Then, repeating periods of earthquakes with different magnitudes have been made according to our country's geographical regions. Also with these earthquakes reports, relation of population, lives lost, structural damage, industries, dam, hydroelectric centers and historical monuments have been researched one by one. According to these results, 44% of population lives in first degree earthquake region, 27% of population lives in second degree, 14% of population lives in third degree, 13% of population lives in fourth and 2% of population lives in fifth degree earthquakes regions. 76% of industries in Turkey is in first and second degree earthquake region. 71% of our dam and hydroelectric centers and 56% of our historical monuments take place on first and second degree earthquake region lands. Also in our country once in 1.5 year a really high magnitude earthquake appears by avarege. Earthquakes that made place in a hundred years period, 80.810 people lost their lives and 542.925 structures were damaged. IV