Marmara denizinin kuzeydoğusunda kemikli balıkların pelajik yumurta ve larvalarının dağılımı ve bolluğu
Dispersion and abundance of pelagic eggs and larvae of teleosts fish at northeast of Marmara sea
  1. Tez No: 133068
  2. Yazar: SİBEL ALİMOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHSEN YÜKSEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Oşinografi ve Deniz Biyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma, İstanbul'un evsel ve endüstriyel atıklarının etkisinde kalan Marmara Denizi 'nin Kuzeydoğu kesimini içeren sahada gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın amacı, bölgede pelajik yumurta bırakan kemikli balık gruplarım, yumurtlama sahalarını ve koşullarını belirlemek, İstanbul civan rehabilitasyon çalışmalarından sonra ihtiyoplankton durumunu incelemektir. Bu amaçla 1998-1999-2000 yıllan arasında bölgede örneklenen 27 türe ait toplam 2610 yumurta ve 373 larva üzerinde incelemeler yapılmıştır. Örneklenen türlerin yumurta bıraktıkları uygun ortam koşullan, yumurtlama sahaları ve bolluğu araştırılmıştır. Araştırma yapılan sahada, suların soğuk olduğu aylarda yoğun olarak yumurta bırakan türlerin Sprattus sprattus, suların sıcak olduğu aylarda ise Engraulis encrasicolus olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca sıcak aylarda araştırma sahasında tür çeşitliliğinde artış, buna rağmen yoğunlukta azalma gözlenmiş, soğuk aylarda ise yoğunluktaki artışa karşın tür çeşitliliğinde azalma olduğu sonucuna varılmıştır. u
Özet (Çeviri)
The study presented here, was performed in the Northeast area of the Marmara Sea which is affected by Istanbul. The aim of the study is to define the teleost fish which lay pelagic eggs and larvae in this area and to determine ovulating zone and conditions and to find out icthyoplanctonic structure after the rehabilitation in the Marmara sea surrounding Istanbul. For this aim, 2610 eggs and 373 larvae belonging to 27 different species which were collected in 9 different stations in 1998, 1999 and 2000, were studied. Ovulating conditions and zone and the density of the species sampled were tried to determine. In this area, it is found that the density of Sprattus sprattus is high in the cold months, Engraulis encrasicolus in the summer months. Furthermore, it is observed that in the summer months, the number of species is higher in spite of the lower density and, in the winter months, the density is higher in spite of the lower number of the species. in