İstanbul adalarındaki Bizans dönemi mimarisi
The Byzantion area architecture on the Istanbul islands
- Tez No: 63426
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMZA GÜNDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Sanat Tarihi, Archeology, Art History
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
ÖZET Hatice Özyurt İSTANBUL ADALARINDAKİ BİZANS DÖNEMİ MİMARİSİ Tez Danışmanı: Prof.Dr.Hamza GÜNDO?DU 1997 Sayfa: Jüri: Prof.Dr.Hamza GÜNDO?DU Marmara denizinin kuzeydoğusunda, Anadolu sahiline yakın yerde bulunan dokuz adadan ibaret Adalar (Prinkipos), Bizans döneminde manastırları ve burada yaşayan keşiş ve sürgünleri ile ünlenmiştir. Bu Adalar'da yapılmış olan pekçok manastırın bir kısmı, fetihten sonra geç dönem onarımları ile değişikliğe uğramış, bir kısmı ise Bizans dönemi kalıntıları ile günümüze kadar ulaşmıştır. Bugün mevcut olan kalıntılar; manastır komplekslerine ait olan kilise, sarnıç ve mimari parçalardır. Adalarda, kiborion ve yonca planına sahip iki kilise yapısı bulunmaktadır. Burgazadası'ndaki Metamorphosis Manastırı'na ait olan kiborion planlı kiliseden birkaç duvar parçası ve yapıya ait mimari parçalar kalmıştır. Heybeliada'daki Panagia Kamariotissa Kilisesi, yonca planlı, bir geç dönem yapısıdır. Küçük Ölçülerde yapılmış olan bu kilise sağlam bir şekilde günümüze ulaşmıştır. İncelenen üç sarnıç kalıntısından ikisi Sivriada, diğeri Sedefada'sı Manastırı'na aittir. Farklı plan tiplerine sahip olan bu sarnıçlar, harap bir halde günümüze kadar ulaşmışlardır. Sonuç olarak, Adalar'ın, VI yüzyıldan, XUI.yüzyılla kadar Bizans'ın her döneminde kullanıldığı ve büyük şahsiyetlerin yollandığı önemli bir sürgün bölgesi olduğu anlaşılmaktadır. Bu manastırlara ait etrafa dağılmış birtakım mimari parçalar da bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Hatice ÖZYURT The Byzantion Era Architecture on the İstanbul Islands Supervisor: Prof.Dr.Hamza GÜNDOGDU 1997 Sayfa Jury: Prof.Dr.Hamza GÜNDOGDU The Islands (Prinklpos), which consist of nine islands that are in the northeast of, Marmara Sea and close to the coast of Anatolia, had become famous with its monasteries in the age of Byzantium and its monks and exiles who lived here. A part of the lots of monasteries built in these islands had been changed with the restoration of late period after the conquer, the other part with the remains of Byzantium had reached today. The present remains are the church, cistern and architectural pieces which belong to the monastery complex. In The Islands, there are two structures of church which havel the ciborium plan and the clover plan. There are architectural pieces that belong to the building and some pieces of wall from a church with ciborium plan which belongs to the Metamorphosis Monastery in Burgazadasi Panagia Kamariotissa Church in Heybeliada Is a late-period building with the clover plan. This church which was built in smal sizes had survived solidly till today. The two of the three remains of cistern that are examined belong to Sivriada Monastery and the other Sedefadasi Monastery. These cisterns that have different types of plan survived in ruins till today. As a result, in has been undcrstcod that The Islands were used in every period of Byzantium from the VI th. century to the XII th. century and that forthe exile it was an important district to where the great figures were sent. Also some architectural pieces which belong to these monasteries and which scattered around had been found.