İstanbul Avrupa Yakası yerel yönetimlerinin depreme yönelik uygulamalarının değerlendirilmesi
Evaluation of the earthquake mitigation applications of the local administrations on the European Side of İstanbul
- Tez No: 133073
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEDRİ ALPAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Kamu Yönetimi, Geological Engineering, Public Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Denizel Çevre Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kıyı ve Liman Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Ülkemiz depremler nedeniyle yıllık ortalama 3 milyar ABD Doları kayba uğramaktadır. En son yaşanan ve 18 binden fazla insan kaybına neden olan 1999 Kocaeli ve Düzce depremlerinin ekonomimize verdiği zarar 19 Milyar ABD Dolarıdır. Kıyıların kendilerine has morfolojik ve jeolojik özellikleri ve bilinçsiz yapılaşmalar nedeniyle bu etkiler daha da fazla olmaktadır. Depremler önlenemez, ancak önlemler alınarak hasarlarından korunmak mümkündür. Ancak yıllardır süren rant hırsı ve bilimsellikten uzak politik hatalar neticesinde bir kaos yaratılmıştır. Merkezi ve yerel yönetimlerdeki hatalar ve ülke bazında plansız çalışmalar sonucu çarpık bir yapılaşma oluşmuştur. Bu tezde İstanbul'daki yerel yönetimlerin depremleri afet haline dönüştüren yanlış uygulamalara ve tedbirsizliklere karşı yapması gereken çalışmalar irdelenmiştir. Bu yönetimler zemin özellikleri ve bölgesel deprem etkinliğini saptayıp, dayanıklı, ekonomik ve yaşanılabilir yapıları üretmek ve acil durum planlarının oluşturmak için çalışmalarını devam ettirmektedirler. Beklenen deprem zararlarını en aza indirmek için yerbilimi araştırmaları, çevre bilimi ve yerel yönetim uygulamalarının bir bütün oluşturularak yapılması, deprem senaryolarının oluşturulması ve buna bağlı olarak acil durum planlarının oluşturulması hususu bu çalışma kapsamında vurgulanmakta, konu ile ilgili yapılacak tüm işlerde bilimselliğin esas alınması gereği belirtilmektedir. ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Earthquake disasters cause Turkey to lose about 3 billion US Dollar in one year. The latest earthquakes of 1999 Kocaeli and Düzce have caused 19 Billion US Dollar loss and more than 18,000 lives. Due to weak geological and morphological features, these losses increase along the coastal areas, especially for the structures which were built unconsciously. Although earthquakes can not be prevented, their damages may be reduced. However, on the basis of some political mistakes which are far from scientific decisions, there are extreme confusions and disorders in big cities for many years. Terrible errors done by central and local administrations and the their rotten and unplanned mentalities distributed all over the country have caused corrupted constructions ruined in quality. In this thesis, we have examined what the local administrations in the European side of the Istanbul metropolis, which is a large and densely populated urban area including several independent administrative districts, had done, and what they should do against wrong policies and the trait of forgetting or ignoring possible danger of earthquakes. These administrations continue their earthquake mitigation studies such as seismological and microzoning investigations, producing strong structures against earthquake forces, and develop urgent condition plans. In order to reduce the earthquake hazards to a minimum level, we have emphasized what the local governance should do on the basis of geological, geophysical, geotechnical and environmental sciences; how they should produce earthquake scenarios and related urgent condition plans; and how the integrated scientific applications is important. m