Nerium oleanderdeki (zakkum) kardiyoaktif glikozidlerin araştırılması
- Tez No: 13309
 - Danışmanlar: PROF.DR. SEVİM BİLGİÇ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
 - Yıl: 1990
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Anadolu Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 84
Özet
IV ÖZET Bu çalışma Nerium oleander deki kar di yak glikozidlerin ve diğer bileşiklerin izolasyonunu ve yapılarının tayin edilmesi ni içermektedir. Akdeniz Bölgesinde (Toros Dağları 'ndan) yetişen bitkiler incelenmiştir. Nerium oleander yaprakları yüksek ve düşük sıcaklıklarda metanol su karışımında (3:2) özütlenmiştir. Bu özütler asidik ve nötr fraksiyonlara ayrılmıştır. Her iki durumda da nötr frak siyonlar incelenmiştir. Soğuk özütün analitik ince tabaka kroma- tografisi (SiO ) 14 madde varlığını ve sıcak özüt 4 madde varlığını göstermiştir. Bu nedenle soğuk özüt kullanılmamıştır. Sıcak nötr özütün preparatif ince tabaka kromatografisi sonunda madde I, II, III ve IV izole edilmiştir. Bunların IR ve UV spektrumları alınmış ve yapıları tayin edilmeye çalışılmıştır. IR spektrumlarından OH gruplarının varlığı ve halkalı yapı an laşılmıştır. Gerçek yapı NMR ve kütle spektrumları alınamadığın dan tayin edilememiştir. Ayrıca ursolik asit Siddiqui ve arkadaşlarının yöntemine göre izole edilmiştir, fakat erime noktası literatürden farklı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY ' This work contains the isolation and the determination of the structures of the cardiac glycosides on the Mediterranean Region (At the Toros Mountains) were investigated. Neriura oleander leaves were extracted at high and low temperatures with methanol and water (3:2), Those extracts were seperated into acidic and neutral fractions. Neutral frac tions were investigated in both cases. Analytical thin layer chromatography (SiO ) of the cold extract showed the presence of 14 compounds and hot extract showed the presence of 4 com pounds. For this reason cold extract was abondoned. Ât the end of preparative thin layer chromatography (SiO ) of the hot neutral extract compound I, II, xll and IV were isolated IE and UV spectra of them were obtained and the structures of them were tried to be determined. Prom IR spectra the presence of-OH groups and the cyclic structures were understood. True structure could not be determined since the NMR and mass spectra could not be taken. Also the ursolic acid wanted to be obtained by a methods of Siddiqui and et. al., but melting point was found to be dif ferent from the literature.