İntranöral penisilin uygulamasından sonra N.İschiadicus'da ortaya çıkabilecek değişikliklerin ışık ve elektron mikroskop düzeylerinde incelenmesi
- Tez No: 12385
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
VI. ÖZET Bu çalışmada, tavşanlara intranöral olarak Benzatin penisilin verile rek 24 saat, 7, 15, 30, 45 günlerde, n. ischidaicus'larında oluşabilecek değişiklikler ışık mikroskop ve ince yapı düzeyinde incelendi. Elektron mikroskobik inceleme için alınan doku örnekleri, 1/15 M fos fat tamponlu %2'lik gluteraldehit, daha sonra 1/15 M fosfat tamponlu %1 lik Os04 solüsyonları ile tespit edildi. Dereceli etil alkol serilerinden geçirilerek sudan kurtarılan doku örnekleri Araldite gömülüp, kesitler alındı. Benzatin penisilin uygulanan grublarda ışık mikroskobu düzeyinde incelenen sinir liflerinin miyelin kılıflarında çeşitli derecelerde dejenerasyon, vakuolizasyon, akson içinde artık cisimler gözlendi. Ara bağ dokusu, Perinör yum normal yapıdaydı. Kontrol grubunda ise miyelinli sinir liflerinin yapısının bozulmadığı gözlendi. Benzatin penisilin verilen grublarda ince yapı düzeyinde ise miyelinli sinir liflerinde, Schwann hücre sitoplazmasmda, aksoplazmada dejenerasyon gözlendi. Miyelin lamellerinde silikleşme, lameller arasında yoğun cisimler gözlendi. Miyelin lamelleri arasında vakuol şeklinde yoğunluğu değişen alanlar, kopmuş lameller, osmiyofilik granüller görüldü. Miyelinsiz sinir lifleri ise nor mal yapıdaydı. İnce yapı düzeyinde, kontrol grubunda miyelinli ve miyelinsiz sinir lifleri normal yapıdaydı. 59
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY In this study 24 hours, 7, 15, 30 and 45 days after intraneural Benzatin penicilin injection, the differences in n. ischiadicus of the rabbits were examined ultrastructurally and light microscopically. The tissue samples first fixed with %2 gluteraldehyde in 1/15 M phosp hate buffer and later %1 Os O4 in 1/15 M phosphate buffer. Following dehydra tion with ethyl alcohol series the thick and the thin sections were taken from the tissue samples embeded in Araldite examined ultrastructurally and with the light microscope. In the light microscopic examination the groups which Benzatin peni cilin was given, in the miyelin layers of the myelinated nerve fibres, some dege neration types, vacuolisation and residual body in the axon were observed. Peri neurium was normal. The light microscopic, control group had no degeneration in the myelinated nerve fibers. After Benzatin penicilin injection, in myelinated nerve fibres, Schwann cell cytoplasm and axoplasm degeneration was seen. Fading of myelin layers, dense bodies, vacuol - like areas with different density, broken layers and osmiophilic granules were observed between myelin layers. In the control group of the ultrastructural sections myelinated and un myelinated nerve fibres were in normal structure. 60