1. grup ve II. grup organometalik bileşiklerin ketoksimlerle elektrofilik aminasyonu
Electrophilic amination of group I and II organometalics with ketoximes
- Tez No: 5922
- Danışmanlar: PROF. DR. ENDER ERDİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
m ÜZET Doktora Tezi I. GRUP VE II. GRUP ORGANOMETALİK BİLEŞİKLERİN KETÖKSİMLERLE ELEKTROFİLÎK AMÎNASYONU Mehmet AY Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabil im Dalı Danışmanı Prof. Dr. Ender ERDİK 1989, Sayfa: 92 Jüri : Prof. Dr. Ender ERDİK Prof. Dr. Tuğmaç SAYRAÇ Prof, Dr. Tarık PEKEL IA, IB, IIA, IIB grubu organometalik bileşiklerinin ketoksim- lerle elektrofilik aminasyonu araştırılmış ve aseton oksim O-mesitilen sülfonat (lb), aril ve sikloalkil Grignard bileşikleri için uygun bir amino transfer reaktifi olarak bulunmuştur. Fenil, substitue fenil ve sikloalkil Grignard reaktifleri, Grignard reaktifi/Ib oram ^1,6 alı narak, di etil eter-toluen'de, -10°-4-105°C,de, 2-43 saatde orta-iyi ve rimle primer aminlere dönüştürülürler; % 5-20 mol bakır (I) iyodür (ve ya magnezyum klorür)'ün katalizör olarak kullanılmasıyla reaksiyon sü resinin 2-23 saate indiği ve substitue fenil Grignardların aminasyonu veriminin arttığı gözlenmiştir. Reaksiyon mekanizmasının çözücüye ba ğımlı olduğu ve THF katkısıyla reaksiyonun iminyum katyonu üzerinden yürüdüğü önerilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Organometaller, I. ve II. grup metalleri, ketoksim- ler, elektrofilik aminasyon.
Özet (Çeviri)
'abstract Ph. D, Thesis ELECTRQPRItlC AMINATION OF GROUP I AND II ORGANOMETALICS WITH KETQXIMES Mehmet AY Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemistry Supervisor: Prof. Dr. Ender ERDÎK 1939, Page: 92 Jury : Prof. Dr. Ender ERDÎK Prof. Dr. Tuğmaç SAYRAÇ Prof. Dr, Tarık PEKEL Electrophilic amination of Group IA, IIA, IB and IIB organo- metalics with ketoximes have been investigated. Acetoneoxime 0-mesity- lene sulphonate (lb) has been found to be a convenient amino transfer reagent for aryl and cycloalkyl Grignard reagents. Phenyl, substituted phenyl and cycloalkyl Grignard reagents have been converted to amines in moderate to good yields by reacting Grignard reagent with (lb) in diethyl ether-toluene (with a 1.6 molar ratio of Grignard reagent/lb) at -10°-+105°C for 2-43 hours. The use of copper (I) iodide (or mag nesium chloride) as a catalyst (5-20 mole %) decreased the reaction ti me to 2-23 hours and increased the yield of amination of substituted phenyl Grignards. The mechanism of electrophilic amination has been found to be solvent dependent and formation of an iminium cation in THF, has been proposed, KEY WORDS: Organometallics, group I and II metals, ketoximes, electro philic amination.