Ortadoğu'da su sorunu ve çözüm önerileri
The Water problem in the Middle East and solution ways
  1. Tez No: 133090
  2. Yazar: YILMAZ TOZAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLER ALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Politikaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Uluslararası sorunların karmaşıklığı sadece ulusal sınırları aşmasından kaynaklanmamaktadır. Bu nitelikteki sorunların nedenlerinin çok boyutlu olması, bazılarının neredeyse dünya üzerinde yaşayan tüm canlıları olumsuz etkilemesi, çözüm yollarının kolaylıkla belirlenememesi, bu sorunları daha kompleks kılmaktadır. Bu sorunların doğru teşhisi ve tedavisi için disiplinlerarası bir bakış açısı kaçınılmazdır. Aksi takdirde sadece tek boyuttaki çalışmalar, ne sorunun tam anlamıyla anlaşılmasında ne de çözümünde önemli bir katkı sağlayacaktır. Bu çalışmada ele alınan su sorunu, ister belirli havzaları ilgilendirir olsun isterse de iklim değişimlerinin etkisi ile tüm dünyayı ilgilendirir olsun uluslararası nitelikte bir sorundur. Bu nedenle sağlıklı bir analizi için disiplinlerarası çalışılması gerekmektedir. Bu çalışmada disiplinler ve kuramların katkıları doğrultusunda bütüncül bir analize yer verilmeye çalışıldı. Sorunun nedenlerine ve çözüm arayışlarına çevresel, ekonomik ve politik boyutlarda bakılmıştır. Bunların dayandığı disiplinler ise ekoloji, ekonomi ve siyaset bilimidir. Bu bilimlerin ışığında Ortadoğu'da su sorunu ve çözüm arayışları bu tezin konusunu oluşturmaktadır. ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Complicated international problems don't only appear from exceeding the national boundary. Because of the fact that the causes of these problems have many features and some of them affect alives that live on earth, these problems become comlex. Point of view which have many disciplines is inevitable for recognition and treatment these problems. Otherwise, the studies which have one point of view don't contribute in understanding the problem. The water problem mentioned in this study is an international problem. That's why, it is supposed to be studied inter-disciplines for well analysis. In this study, in direction of contribution of disciplines and theories, I tried to examine as a totalitarian. I mentioned the causes of problems and solutions as a politics, enviromental and economics. The water problem and solutions ways in the Middle East is the subject of this study. m