LAS (lineer alkil benzen sulfonat)'ın deniz suyunda değişik metotlar ile tayini ve deniz suyu tuzluluğunun bu tayinlere olan etkisi
The Determination of LAS (linear alkyl benzene sulphonate) in sea water by various methods and the influence of salinity of sea water on these assays
- Tez No: 133089
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHSEN YÜKSEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Oşinografi ve Deniz Biyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Bu çalışmada Standard Methods' a göre MBAS metodu ile deniz suyunda LAS' m tayini esnasında görülen mahzurlar incelendi. Bu tayinin esası sudan ekstraksiyon sonunda teşekkül eden LAS - boya kompleksini spektrofotometrede analizine dayanır. Deniz suyunda LAS' in tayinine ait çözümlenen problemler aşağıda verilmiştir. Deniz suyundan ekstraksiyon 3 defa 15 mi kloroform yerine 6 defa 15 mi olarak değiştirilmiştir. Bu iyi sonuç vermiştir. Blank olarak kloroform yerine LAS ilave edilmemiş Standard Methods uygulaması sonucu ele geçen kloroform ile doğru sonuç alınmıştır. Deniz suyu tuzluluğunun tayine etkisi suya değişik menşeli tuz, mutlak tuzu, sodyum klorür (Baker ve Merck) ilave edilerek incelendi. Tuz ilavesinde deniz suyuna benzetmek için değişik oranda tuz ilavesi yapılmıştır. En iyi sonuç mutfak tuzu ile alındı. Zira bunun denizden hazırlanmış olması denize ait faktörleri içerdiği düşünüldü. Bu arada farklı tuzluluğa ( %o 18, 22, 34) ait korelasyon denklemleri hesaplandı ve bunlar arasında tek bir korelasyon denklemi seçildi. Böylece bir korelasyon denklemi kullanılarak Standard Methods uygulamasında görülen mahzurlar giderildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, some inconveniences observed by the application of the Standard Methods were investigated in determination of LAS in sea water by MBAS method. The assay is based on the analysis by spectrophotometer using the colour formed of LAS - dye complex. The problems observed in assay of LAS in seawater were solved as mentioned below. Extraction time with chloroform in seawater was changed from 3 x 1 5 ml as described in the Standard Methods to 6 x 15 ml. It gave the best result. The blank prepared with chloroform omitting LAS in the assay as described in the Standard Methods provided correct results as against the use of chloroform as blank. The effect of salinity of sea water on the assay was examined by adding in water the salts of different origins, such as commercial salt, sodium chlorides of Baker and Merck. Different salt amount was added in distilled water for similar to salinity of differing sea waters.The best results were obtained with the commercial salt since it had been produced from sea water and contained the factors therein. Various correlation equations were calculated for different origin and concentration 18, 22 and 34 %o of the salts. Hence a correlation equation calculated from the calibration equations obtained with %o 18, 22, 34 is proposed to solve the difficulties as indicated above. Among this a correlation equation was choice. Thus one equation can be utilised to prevent the inconveniences practiced by the Standard Methods. in