Ürdün Nehri Havzası su sorunu ve Ortadoğu barış süreci
Water dispute over Jordan River Basın and peace process in the Middle East
- Tez No: 72427
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Political Science, International Relations
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 251
Özet
ÖZET Ortadoğu barış süreci ve Ürdün Nehri havzasındaki su sorunun inceleyen bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Ürdün Nehri havzası su sorununun tarihsel boyutu incelenmiştir. Burada, sorunun on dokuzuncu yüzyılın sonlarından 1998'e kadar olan tarihsel süreci ele alınmış ve sorununu tarihsel gelişimi incelenmiştir. İkinci bölümde, tarafların soruna ilişkin stratejileri ele alınmıştır. Bu bağ lamda, inceleme yapılırken çeşitli oyun teorileri esas alınmış ve Ürdün Nehri havzası su sorunu ve anlaşmazlıklar da bu teoriler çerçevesinde ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise, sorunun hukuksal boyutu incelenmiştir. Burada, uluslararası hukuk kurallarının ve temel ilkelerin soruna uygulanmasının üzerinde durul muş ve 1997'de BM tarafından çıkarılan“Uluslararası Suların Ulaşım Dışı Amaçlarla Kullanımı Sözleşmesi”incelenerek tartışılmıştır. Tezin dördüncü bölümünde de, Ürdün Nehri havzası su sorunu ve Ortadoğu barış görüşmeleri ele alınmıştır. Burada, öncelikle su sorununun maddi (fiziksel) boyutunun incelenmesinden sonra havzadaki su açığı ve sıkıntısına da değinilmiştir. Ayrıca, Ortadoğu barış süreci çerçevesinde imzalanan İsrail-Ürdün ve İsrail-Filistin Antlaşmaları'nın su sorunu konusunda getirdiği düzenlemeler incelenmiştir. Tezin son bölümünü oluşturan beşinci bölümde ise, Ürdün Nehri havzası su sorunu hakkında uzmanlar, araştırmacılar, akademisyenler ve siyasiler tarafından ortaya ablan çeşitli çözüm önerileri incelenmiştir. Bu öneriler, teknik, hukuksal ve siyasi olmak üzere üç ana başlık altında ele alınmıştır. Sonuç bölümünde ise, Ürdün Nehri havzası su sorunu için uzlaşma {compromise) ilkesine dayalı pragmatik bir çözüm önerilmiştir. 243
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This dissertation tries to analyze the relation between water dispute over Jordan River basin and the peace process in the Middle East through five chapters. The first chapter, which is entitled the historical development, studies the Arab-Israeli water conflict on the Jordan River basin between 1897-1998. The sec ond chapter which examines the concept of strategy and national security in the con text of game theory and their effects on the water conflict between Arabs and Is raelis. The third lays out related international law principles and rules about the in ternational rivers and analyses the latest UN Convention on Non Navigational Use of International Water Courses which was adopted by the General Assembly in April 1997. These three perspectives (historical, political and legal) constitute the theoreti cal framework of this dissertation. The fourth chapter, which is entitled“Water Issue over Jordan River Basin and Middle East Peace Negotiations”deals with such issues as the water feasibility, water supply, water demand and water deficit for the basin states (Israel, Jordan, Syria, Lebanon and Palestine Authority). In addition to analyzing the water issue in the Jordan-Israel and the Palestine-Israel peace treaties, the peace talks between Is rael-Syria and Israel-Lebanon are also discussed. The fifth chapter examines the solution proposals which deal with the water issue over the Jordan River basin by presenting technical, legal and political per spectives. Finally, a solution which is entitled“the pragmatic model”that depends on the concept of compromise is proposed. 244 mm).