Doğal yer altı suyunun hacim klima sürecinde doğrudan kullanılmasının teorik ve deneysel araştırması
Theoretische und experimentelle untersuchung von unmittelbaren anwendung des natürlichen wassers bei der raumklimatisierung
- Tez No: 133112
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Son yıllarda sürekli artan enerji kullanımı ve çevre kirliliği, insanları çevreyi daha az kirleten ve daha az enerji kullanan sistemlere yöneltmektedir. Yapı elemanlarının termik aktivasyonu uygulaması için temel gerekçe çevre enerjisinin kullanılması ve bununla her şeyden önce elektrik enerjisi kullanılarak üretilen soğutmadan geri dönülmesidir. İçine yerleştirilmiş kapilâr borularla soğutulan yapı elemanı ile ortam arasındaki ısı alışverişi ağırlıklı olarak ışınımla gerçekleşmektedir. Isının bir kısmı henüz soğutulan ortama ulaşmadan yapı elemanı tarafından uzaklaştırılmaktadır. Soğutma örtüsünün sistem sıcaklıkları, yoğuşma noktası esas alınarak tespit edilmiştir. Çoğunlukla, giriş sıcaklığı 16 °C ve çıkış sıcaklığı 18 °C seçilmiştir. Bu sıcaklıklar, uluslararası standartlara göre hacim şartlan durumunda, hem en yüksek verime ulaşma, hem de yüzeyde yoğuşmanın engellenmesi için en uygun sistem sıcaklıklarıdır. Ayrıca deneysel olarak, soğutma amaçlı ısı kazancının, 80 ile 120 W/m2 arasındaki değerlerde değiştiği tespit edilmiştir. Tasarım seçeneklerinin çok iyi bir değerlendirilmesine ulaşmak için, yapı elemanları içinde iki boyutlu sıcaklık alanlarının, kararlı haldeki hesabı için kullanılan nümerik simülasyon programı ve ortaya çıkan ısı akımları tanıtılmaktadır. Deneysel sonuçlar yardımıyla, araştırılan yapı elemanı şekiUerinin ve karakteristik parametrelerin bir değerlendirmesi ve pratiğe yakın bir karşılaştırması verilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Embedded capillary tubes in building elements can satisfy sensible cooling loads in a more efficient comfortable and cost effective manner. In this study such a system is thermodynamically analysed and tested. Conduction, convection and radiation heat transfer between hydronic capillary tubes and the cooled indoor space have been examined by the finite difference technique and results were confirmed by Quick-Field computer program. Energy conservation, continuity and heat transfer equations were applied to determine the steady-state temperature distribution in the capillary tube embedded building element and on the element surface were calculated. Surface temperature distribution results were verified with experimental studies, which consisted of 0.66 by 1.51 m wall and ceiling modular panels. It has been observed that main factors, which affect the panel surface temperature are; panel material, temperature difference between the supply water and indoor air, tube spacing and tube position in the panel. Capillary tube embedded building element performance for sensible cooling system was qualitatively and quantitatively compared with other conventional cooling systems. Theoretical and experimental results obtained in this study were used to determine optimum operating conditions for practical applications and design.