Kömür külündeki ağır metallerin tayini, naftenik asitlerle reaksiyonu ve kullanım alanlarının incelenmesi
The Determination of heavy metals in coal ash, reaction of naphthenate acids and investigation of its application areas
- Tez No: 133113
- Danışmanlar: PROF. DR. ADİLHAN FEYİZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
VII ÖZET Yeryüzünde çevreyi katı, sıvı ve gaz halindeki atıklar kirletmektedir. Tekniğin gelişmesi ile ilgili olarak yeni fabrikalar kurulmakta ve katı yakıtlara talep artmaktadır. Bunun sonucu olarak atık miktarı gün geçtikçe fazlalaşmaktadır. Özellikle Türkiyede kömürden çok geniş alanda faydalanılması sonucunda, külünde bulunan atıklar çevreye fazla miktarda zarar vermektedir. Bunu önlemek, için birtakım çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmada kısaca Trakya bölgesinden alınmış kömürün külündeki ağır metallerin miktarı tayin edildi. Kullanım alanları araştırılarak özellikle çimento fabrikalarında, asfalt ve beton hazırlanmasında külün faydalı olacağı tespit edildi. Çünkü kömür belli bir sıcaklıkta yandıktan sonra külün oranında bulunan metaller oksidlerine çevrilir. Böyle bir metal oksid karışımlarının çimento ve asfalt malzemesi oranına katılması sonucunda bağlayıcı rolünü oynayarak dayanıklılığını arttıracak ve daha uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır. Bu kül içerisindeki metallerin sulu çözeltilerinden organik asitlerle ekstraksiyon edilen demir naftenat sentez edilerek özellikleri incelenmiştir. Demir naftenatın sulu çözeltiden ekstraksiyonu pH değişimi ile incelenmiştir. Ekstraksiyon mekanizması belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
VIM SUMMARY On the earth, the wastes, in the form of solid, liquid and gas, pollutes the environment. With the developments in the technology, new factories are being installed and the demand for the solid fuels is increasing. For this reason, the amount of waste rises day by day. Especially, because of the reason that coal is used in large scales in Turkey, the polluters in the ash of coal harm the environment too much. In order to prevent this, some measures are being taken. In this study, the quantities of heavy metals in the ash of the coal, which was acquired from Trakya Region, were determined. Searching the application areas, it was found out that using ash could be beneficial especially in cement factories in the process of asphalt and concrete production. The reason is that after coal burning of coal, the metals inside the coal are converted into their oxides. Adding this metal oxide mixtures into the cement and asphalt materials will improve the durability of them and will provide a longer lifetime. From the diluted solutions of the metals in this ash, Iron Naphthenate, which is extracted with organic acids, was obtained and its features were examined. The extraction of Iron Naphthenate from the diluted solution is examined by the PH change. The extraction mechanism was stated.