İstanbul ili, Gaziosmanpaşa ilçesi, Arnavutköy beldesi civarındaki kaynak sularının fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik özelliklerinin araştırılması
The Physical, chemical and microbiological properties research of spring waters around Gaziosmanpaşa province of Arnavutköy town of İstanbul district
  1. Tez No: 133124
  2. Yazar: RAMAZAN YİĞİT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT TAŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi İstanbul îli Gaziosmanpaşa İlçesi Arnavutköy Beldesi Civarındaki Kaynak Sularının Fiziksel, Kimyasal ve Mikrobiyolojik Özellilerinin Araştırılması. Ramazan YİĞİT Trakya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı Danışman : Yrd. Doç. Dr. Murat TAŞAN Bu araştırmada: Yıllardan beri İstanbul ilinin kanayan yarası olan su sıkıntısını bir nebze olsun giderebilmek amacıyla bir takım veriler ortaya konmuştur. Materyal olarak Gaziosmanpaşa İlçesi' ne bağlı Arnavutköy Beldesi civarındaki kaynak sulan ve köy çeşmeleri seçilmiştir. 14 farklı yerden Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında 3 tekrar yapılarak alınan kaynak sulan ve köy çeşmelerinden akan suların fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik özellikleri araştınlmıştır. Elde edilen sonuçlara göre ; Hacımaşlı Hatice Vardar ve Haraççı köy çeşmeleri fiziksel ve kimyasal olarak uygun, mikrobiyolojik olarak da korunabildiği takdirde şişeleme tesisi kurularak değerlendirilebilir ya da uygun tesisler kurulacak olursa bölge halkına içme suyu olarak verilebileceği görülmüştür. Diğer kaynak sulan ve köy çeşmelerinden akan sular ise klor, sertlik, mangan ve silisyum miktarları nedeniyle içme suyu olarak kullanılamayacağı, ancak belirli bir yerde toplanarak uygun kaptaj ve filtrasyon sistemleri sayesinde bölge halkına kullanma suyu olarak verilebileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Master' s Thesis The Physical, Chemical and Microbiological Properties Research Of Spring Waters Around Gaziosmanpaşa Province Of Arnavutköy Town Of Istanbul District. Ramazan Yİ?İT Trakya University Graduate School Of Natural and Applied Sciences Food Engineer Departmant. Supervisor: Yrd. Doç. Dr. Murat TAŞAN. In this research, for many a long year to bleed wound to form water annoyance particle if only to remove target some data to put forward of the town İstanbul. Material as spring waters around Gaziosmanpaşa province of Arnavutköy town of Istanbul district. Sample from fourteen different locations are taken three times with April, May, June month intervals. The physical, chemical, and microbiological properties are tested. According to test results, the Hacımaşlı Hatice Vardar and Haraççı village fountains waters appropriate physically and chemically but microbiologically as to be protected in the event of to bottle found to put good use. Appropriate founds, setup district people drink water as be given. Other spring waters and village fountains to flow waters if chlorine, hardness, silisium doses because of drink water as not used. Because to gather appropriate pond and filter systems thanks to district people water wash as be given.