Kışlık buğday (Triticum aestivum L. ve Triticum durum L.) çeşitlerinde kışa dayanıklılık ve verime etkili bazı özellikler üzerinde araştırmalar
- Tez No: 28142
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNAL AKBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KIŞLIK BU?DAY ÇEŞİTLERİNDE (Triticum aestivum L. and Triticum durum L) KIŞA DAYANIKLILIK VE VERİME ETKİLİ ÖZELLİKLER ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR Rahime YILMAZ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışmanı: Prof.Dr.Günal AKBAY 1993, Sayfa: 63 Jüri : Prof.Dr.Günal AKBAY Prof.Dr.Nevzat YÜRÜR Doç.Dr.C. Yaşar ÇİFTÇİ Bu araştırma 1991-1992 yıllarında A.Ü.Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümünde yapılmıştır. Araştırmanın amacı; kışlık ekimi yapılan bazı buğday çeşitlerinde kışa dayanıklılığa etkili özellikler yönünden çeşitlerin gösterdikleri değişkenliği belirleyerek, gerekli ıslah programlarının yürütülmesine katkıda bulunmaktadır. Bu amaçla; materyal olarak Gerek 79, Odeskaya 51, Bezostaja 1, Bolal 2973, Lancer, Hawk, Kıraç 66 ve Gemini ekmeklik buğday çeşitleriyle, Kunduru 1149 ve Çakmak 79 makarnalık buğday çeşitleri kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; Kıştan çıkış oram yüksek olarak belirlenen çeşitlerde (Bezostaja 1, Gerek 79 ve Kıraç 66 gibi); kök sayısı, kök uzunluğu, kardeş ve yaprak sayısı, yaprakta stoma sayısı ve toplam klorofil miktarı yüksek, buna karşın ilk yaprak uzunluğu, yaprak ve kök tacındaki nem oranlan düşük bulunmuştur.u Kıştan çıkış oranları yüksek olan çeşitlerde tane verimi ve biyolojik verim değerleri de yüksek olarak belirlenmiş olup, ele alınan diğer özelliklerde; başaklanma tarihi 4-13 Haziran, bayrak yaprağı eni 1.15-1.44 cm, bayrak yaprağı ayası uzunluğu 12.22-20.10 cm, bitki boyu 39.57-79.27 cm, başak uzunluğu 5.34-8.07 cm, başakta başakcık sayısı 13.50-17.07 adet/başak, başakta tane sayısı 28.37-42.53 adet/başak, başakta tane ağırlığı 0.94-2.00 g, tane verimi 126.28-249.85 kg/da, biyolojik verim 387.92-716.87 kg/da, hasat indeksi %23.60-39.19, bin tane ağırlığı 23.89-46.39 g ve tanede protein oram % 12.86- 16.70 arasında belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Ekmeklik buğday (Triticum aestiwm L.), makarnalık buğday (Triticum durum L.), Gerek 79, Odeskaya 51, Bezostaja 1, Bolal 2973, Lancer, Hawk, Kıraç 66, Gemini, Kundura 1149, Çakmak 79.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Masters Thesis THE RESEARCH ON SOME CHARACTERS OF WINTER WHEAT (Triticum aestivum L. and Triticum durum L.) VARIETIES EFFECTED WINTER HARDINESS AND YIELD Rahime YILMAZ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agronomy Supervisor: Prof.Dr.Günal AKBAY 1993, Page: 63 Jury : Prof.Dr.Günal AKBAY Prof.Dr.Nevzat YÜRÜR Assoc.Prof.Dr.C.Yaşar ÇİFTÇİ This research was conducted at the Department of Agronomy, Faculty of Agriculture of Ankara in 1991-1992. The aim of this research; was to determine the differences among some wheat cultivars with regard to the charecteristics which are affected winter hardiness. The common wheat varieties named Gerek 79, Odeskaya 51, Bezostaja 1, Bolal 2973 Lancer, Hawk, Kıraç 66, Gemini and the durum wheat varieties named Kunduru 1149 and Çakmak 79 were used as material. According to the research results; cultivars (Bezostaja 1, Gerek 79 ve Kıraç 66 like this) which were obtained higher winter hardiness rate, number of root, length of root, the number of tiller and leaf, the number of stomata at leaf and total chlorophyll amount were high; in spite of this first leaf length, moisture rates in root crown and leaves were found low.IV In the cultivars, which have higher winter hardiness rate, and also they have higher seed yield and biological yield. Heading date 4-13 June, flag leaf width 1.15- 1.44 cm, flag leaf area length 12.22-20.10 cm, plant height 39.57-79.27 cm, spike length 5.34-8.07 cm, the number of spikelets per spike 13.50-17.07, the number of kernels per spike 28.37-42.53, kernel weight per spike 0.94-2.00 g, grain yield 126.28- 249.85 kg/daybiological yield 387.92-716.87 kg/da, harvest index 23.60-39.19%, 1000 kernels weight 23.89-46-39g and protein rate per grain 12.86-16.70% have been found in the other characteristics. KEY WORDS: Common wheat (Triticum aestivum L.\ durum wheat (Triticum durum L.) Gerek 79, Odeskaya 51, Bezostaja 1, Bolal 2973, Lancer, Hawk, Kıraç 66, Gemini, Kunduru 1149, Çakmak 79.