Çukurova bölgesinde bitki büyüme düzenleyicisi kullanılarak yetiştirilen bazı ekmeklik ve makarnalık buğday çeşitlerinde farklı azot dozlarının verim ve verim unsurlarına etkisi üzerinde araştırmalar
- Tez No: 18054
- Danışmanlar: PROF.DR. YUSUF KIRTOK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
-149- 6. ÖZET Bu çalışma beş farklı azot dozunun, farklı kökenli 4 ekmeklik Tlriticum aestivum L. em Thell) ve 2 makarnalık (.Triticıını durum Desi, ) buğday çeşidinin verim ve verime etkili bazı karakterleri üzerine etkisini belirlemek amacı ile normal ve büyüme düzenleyicin koşullarda yapılmıştır. Denemeler 1987-88 ve 1988-89 yıllarında, Sapeksa Zirai Araştırma ve Tohum Hazırlama Merkezinin deneme alanında yürütülmüştür. Denemeler 4 tekrarlamalı bölünmüş parseller (Split-plot) deneme desenine göre düzenlenmiştir. Azot dozları (0, V, 14, 21 ve 20 kg/da M) ana parsellere, çeşitler (Panda, Çukurova-8ö, Genç-88, Gemini, Balcalı- 85 ve Gediz-75) alt parsellere yerleştirilmiştir. Denemelerden elde edilen veriler üzerinde varyans analizi yapılarak ortalamalar arasındaki farklar En Küçük Güvenilir Fark (.E.G.V.) testine göre değerlendirilmiştir. Ayrıca karakterle!- arası ilişkiler incelenmiştir. Araştırma Sonuçları aşağıda özetlenmiştir, î..Metrekarede bitki sayısı bakımından azot verilmeyenlere göre azot verilen parsellerde artış görülmesine karşın, farklı azot dozları arasında bu özellik bakımından önemli fark meydana gelmemiştir. Her iki koşulda ve yılda nr--“ de en yüksek bitki sayısı 385. 5 ve 416.1 adet ile Gemini ekmeklik buğday çeşidinden elde edilmiştir. Makarnalık buğday çeşitlerinde m-^'de bitki sayısı, ekmeklik çeşitlere göre genellikle daha düşük bulunmuştur. 2. Büyüme düzenleyicisi kullanımı normal koşullara göre başaklanma süresinde 1 günlük, başaklanma-erme süresinde ise 0.5 günlük bir gecikmeye neden olmuştur. Bu özellikler üzerine her iki koşulda da azot dozlarının etkileri belirgin olmamıştır. Başaklanma süresi Gemini ekmeklik buğday çeşidinde en uzun, Genç-88 ekmeklik buğday çeşidinde en kısa j basaklanma-erme süresi ise Balcalı-85 makarnalık buğday çeşidin de en uzun, çukurova-86 ekmeklik buğday çeşidinde en kısa bulunmuştur.-150- 3. Büyüme düzenleyicisi kullanımı m*:'de sap sayısı ve m^'de başak sayısı özelliklerini önemli derecede etkileyerek artmasına neden olmuştur. Genellikle tüm uygulamalarda ur-'* de sap sayısı ile m*' de başak sayısı aynı yönde değişim göstermişlerdir, örneğin ; azot verilmeyen parsellerde her iki özeilikte düşük olmuş ve azot uygulamaları arasında önemli fark olmamakla birlikte 14 kg/da azot dozunda en yüksek değerlere ulaşmışlardır. M?”de en yüksek sap ve başak sayısı, her iki koşulda da Gemini ekmeklik buğday çeşidinden elde edilirken en düşük değerler sırasıyla normal koşullarda 499.5 ve 415.2 adet ile Panda ekmeklik buğday çeşidinde, büyüme düzenleyicin koşullarda ise 507. 9 ve 426.3 adet ile Balcalı-85 makarnalık buğday çeşidinde saptanmıştır. 4. Büyüme düzenleyicisi bitkide sap ve başak sayısı üzerine etki etmemiştir. Her iki koşulda ilk yıl azot dozlarının bu özelliklere etkisi önemli iken ikinci yıl önemli olmamıştır. Bitkide en yüksek sap ve başak sayıları 14 kg/da azot dozundan elde edilmiş, düşük ve yüksek azot dozlarında bu değerler azalmıştır, iki yıllık ortalamaya göre bitkide en yüksek sap ve başak sayıları normal koşullarda Gemini ekmeklik ve Balcalı-85 makarnalık buğday çeşitlerinden, büyüme düzenleyicin koşullarda ise Balcalı-85 makarnalık buğday çeşidinden elde edilmiştir. En düşük değerler, normal koşullarda Panda ve çukurova-86, büyüme düzenleyicin koşullarda ise Genç-88 çeşidinde saptanmıştır. 5. Bitki büyüme düzenleyicisi kullanımı ile bitki boyu 1987-88 yılında yaklaşık 5 cm kısalırken, ekstrem derecede kurak geçen ikinci yılda bitki boyunda ancak 1.3 cm' lik bir kısalma sağlanmıştır. Normal ve büyüme düzenleyicin koşullarda azot verilmeyen parsellere oranla dekara 7 kg azot verilmesi ile bitki boyu önemli derecede artmıştır. Her iki deneme yılında da gerek normal gerekse büyüme düzenleyicin koşullarda Çukurava-86 ekmeklik buğday çeşidinde bitki boyu en uzun, Gemini ekmeklik buğday çeşidinde ise en kısa olmuştur. 6. Başak uzunluğu üzerine büyüme düzenleyicisinin etkisi yıllara göre az çok farklı olmasına karşın belirgin bir etkisi olmamıştır, iki yıllık ortalamaya göre her iki koşulda da azot dozu artışına paralel-151- olarak başak uzunluğunda artış meydana gelmiştir. Makarnalık buğday çeşitlerinin başakları, ekmekliklere oranla daha kısa bulunmuştur. Her iki koşulda da başak uzunluğu bakımından Çukurova-86 ve Genç-88 çeşitleri ilk sıralırda, Balcalı-85 ve Gediz-75 çeşitleri ise son sıralarda yer almışlardır. 7. Yıllara göre değişmekle birlikte büyüme düzenleyicisi kullanımı, başakta başakçık sayısını önemli derecede etkilememiştir. Tüm uygulamalarda ve yıllarda azot dozlarının da bu özellik üzerine önemli etkisi olmamıştır. Ancak 21 kg/da azot dozuna başakta başakçık sayısı en yüksek bulunmuştur. Tüm uygulamalarda ve yıllarda başakta başakçık sayısının Gemini ekmeklik buğday çeşidinde en fazla, Balcalı-85 makarnalık buğday çeşidinde en düşük olduğu görülmüştür. 8. Uormal koşullara oranla büyüme düzenleyicin koşullarda her iki yılda da başakta tane sayısı ortalama 2 adet/başak daha fazla bulunmuştur. Tüm uygulamalarda ve yıllarda başakta en düşük tane sayısı azot verilmeyen parsellerden elde edilmiştir. Azot dozu artışına paralel olarak her iki koşulda da denemenin ilk yılında sürekli, ikinci yılda ise 21 kg/da azot dozuna kadar başakta tane sayısında artış görülmüştür. Başakta en yüksek tane sayısı çukurova-86 ve Gemini ekmeklik buğday çeşitleri ile Gediz-75 makarnalık buğday çeşidinden, en düşük değer ise Panda ekmeklik ve Balcalı-85 makarnalık buğday çeşitlerinden elde edilmiştir. 9. Denemenin ilk yılında büyüme düzenleyicin koşullarda başakta ortalama tane ağırlığı normal koşullara göre azda olsa daha düşük iken, ikinci yıl büyüme düzenleyicin koşullar lehine 0.14 gr/başak fark bulunmuştur. Tüm koşullarda ve yıllarda başakta en düşük tane ağırlığı azot verilmeyen parsellerden elde edilirken 21 kg/da azot dozuna kadar artış görülmüş, 28 kg/da azot dozunda ise azda olsa bir azalma gözlenmiştir, formal ve büyüme düzenleyicin koşullarda genellikle Çukurova-86 ekmeklik buğday çeşidi ile Gediz-75 ve Balcalı-85 makarnalık buğday çeşitlerinde başakta tane ağırlığı yüksek, Panda ve Gemini çeşitlerinde ise düşük bulunmuştur. Büyüme düzenleyicisi kullanımı makarnalık çeşitlerde başakta tane ağırlığını artırırken-152- ekmeklik çeşitlere etkili olmamış, hatta Genç-88 çeşidinde tane ağırlığının azalmasına neden olmuştur. 10. Büyüme düzenleyicisi bin tane ağırlığı üzerine olumlu veya olumsuz yönde etki etmemiştir. Azot dozlarının bin tane ağırlığına etkisi yıllara ve koşullara göre değişiklik göstermiştir. Normal koşullarda en yüksek bin tane ağırlığı genellikle 14 kg/da azot dozundan, büyüme düzenleyicin koşullarda ise 0 ve 7 kg/da azot dozlarından elde edilirken daha yüksek dozlarda bu değer düşmüştür. Tüm koşullarda ve yıllarda en yüksek bin tane ağırlığı Balcalı-85 makarnalık buğday çeşidinden elde edilirken çukurova-86, Genç-88 ve Gemini.ekmeklik buğday çeşitlerinde bu değer düşük- bulunmuştur. Makarnalık çeşitler ekmekliklere göre daha yüksek bin tane ağırlığı vermişlerdir. 11. flormal koşullarda ortalama hektolitre ağırlığı 74,4 kg/hl iken büyüme düzenleyicin koşullarda 74.1 kg/hl olmuştur. Bormal koşullarda hektolitre ağırlığı 7 kg/da azot dozunda en yüksek iken büyüme düzenleyicin koşullarda 14 kg/da azot dozunda en yüksek bulunmuştur. Her iki koşulda en düşük hektolitre ağırlığı ise en yüksek azot dozunda saptanmıştır. Her iki koşulda ve yılda Balcalı-85 makarnalık buğday çeşidi en yüksek, Çukurova-86 buğday çeşidi ise en düşük hektolitre ağırlığı değerlerini vermişlerdir. Makarnalık çeşitlerde hektolitre ağırlığının ekmekliklere göre daha yüksek olduğu gözlenmiştir. 12. Bitki büyüme düzenleyicisinin her iki deneme yılında da hasat indeksini çok az miktarda artırdığı saptanmıştır. Her iki koşulda da 7 ve 14 kg/da azot dozlarında yüksek olan hasat indeksinin daha yüksek azot dozlarında azaldığı, ayrıca azot verilmeyen parsellerde bu değerlerin düşük olduğu bulunmuştur. Tüm uygulamalarda ve deneme yıllarında hasat indeksinin Gemini ekmeklik buğday çeşidinde en yüksek, Çukurova-86 ekmeklik buğday çeşidinde ise en düşük olduğu belirlenmiştir. 13. iklim koşullarının buğday tarımı için uygun geçtiği denemenin ilk yılında (1987-88) tane verimi üzerine büyüme düzenleyicisinin etkisi belirgin olmamış, buna karşılık kurak geçen ikinci yılda (1988--153- 89) büyüme düzenleyicisi kullanımı ile tane verimi normal koşullara göre 31.6 kg/da artış sağlanmıştır. Her iki koşulda da azot verilmeyen parsellerde en düşük olan tane verimi azot dozundaki artışa bağlı olarak 14 kg/da azot dozuna kadar sürekli artmış, daha yüksek azot dozlarında ise tane verimi giderek azalmıştır. En yüksek tane verimi normal koşullarda Gemini ekmeklik ve Balcalı-85 makarnalık buğday çeşitlerinden elde edilirken Çukurova-86 ekmeklik buğday çeşidinde tane verimi en düşük olmuştur. Kurak geçen ikinci yılda her iki koşulda da makarnalık buğday çeşitleri, ekmekliklere oranla daha verimli olmuştur. 14. Genel ilişkilere göre tüm koşullarda ve yıllarda genel olarak tane verimi ile başaklanma-erme süresi, nr-'de sap sayısı, m-^'de başak sayısı, bitkide sap (kardeş) sayısı, bin tane ağırlığı, hektolitre ağırlığı ve hasat indeksi arasında 7*-* arasında değişen) önemli olumlu ; başaklanma süresi, bitki boyu ve başak uzunluğu arasıiKİa (r=-.22* ile r=-.42** arasında değişen) önemli olumsuz ilişkiler saptanmıştır. 15. Azot dozları ve çeşitlerin her biri için incelenen karşılıklı ilişkilere göre, ilişkilerin çoğunda mutlak olarak aynı yönde ilişki değeri bulunmadığı, koşullara ve yıllara göre değiştiği görülmüştür. Her azot dozu için hesaplanan ilişkilere göre, genellikle tüm azot dozlarında tane verimi ile başaklanma-erme süresi, bin tane ağırlığı, hektolitre ağırlığı ve hasat indeksi arasında önemli olumlu ilişki bulunurken, tane verimi, başaklanma süresi, bitki boyu ve başakta tane ağırlığı önemli olumsuz ilişkiler saptanmış, başakta tane sayısıyla ise olumlu veya olumsuz önemli ilişkiler vermiştir. çeşitlere göre hesaplanan ilişkelere göre tane verimi, başaklanma-erme süresi, bitki boyu, hektolitre ağırlığı ve hasat indeksi ile önemli ve olumlu ilişki verirken tane verimi ile başaklanma süresi, başakta tane sayısı ve bin tane ağırlığı arasında önemli olumlu veya olumsuz ilişkiler saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
-154- SUMMARY This study was conducted with and without plant growth regulator to determine the effects of five different doses of nitrogen on the.yield and yield components of four bread wheat (.Triticuw aestivum L. em Thell.) and two durum wheat varieties (Triticum durum Desf.). The field trials were carried out in 1988 and 1989 on the research area of Sapeksa. The experiments were arranged in split plot design with four replications. The main plots were the different doses of nitrogen (0, 7, 14, 21 and 28 kg/da K) and the subplots were different varieties (Panda, Çukurova-ö6, Genç-88, Gemini, Balcalı-Ö5 and Gediz-75). Data obtained from the experiments was analysed by the analysis o.f variance, and the differences among the averages were compared by least significance differences (L.S.D. > test. In addition, correlations amoung the characteristics were studied. The research results are summarized below ; 1. Number of plants per square meter showed that the nitrogen plots do not have significant variance from one another however the plots with nitrogen have more plants compared to the plot without nitrogen. The highest number of plants per square meter in two years in both conditions were obtained from Gemini as 395.5 plants/nP and 416.1 plants/ma. The number of plants per square meter for durum wheat variety were found lower than those for bread wheat variety. 2. lumber of days to heading showed 1 day delay in the use of plant growth regulator compared to the normal conditions where as it showed 0.5 day delay in the number of days from heading to maturity. Dose of nitrogen did not significantly differ in both conditions for these characteristics. The maximum number of days to heading were obtained from Gemini bread variety while the Genç-88 bread wheat variety gave the minimum. The maximum number of days from heading to maturity were obtained from Balcali-85 durum wheat while Çukurova-86 bread wheat variety gave the minimum. 3. The usage of plant growth regulator significantly effected and increased the number of »tillers and fertile tillers per square meter. At-155- all applications generally the number of tillers and fertile tillers per square meter were influenced in the same way as for example, both of the characters decraesed without nitrogen plots and there is no significant difference between the> doses of nitrogen used. The maximum value of both the characters were obtained when 14 kg/a dose of nitrogen was used. The highest number of tillers and fertile tillers per square meter in both the conditions were obtained from Gemini bread wheat variety while the lowest values 499.5 and 415.2 units were obtained for Panda bread wheat variety in the normal conditions. In the usage of plant growth regulator the lowest values 507.9 and 426.3 units were obtained for Balcali-85 durum wheat variety. 4. The plant growth regulator did not effect significantly on the number of tillers and fertile tillers per plant. In both the conditions in first year the different doses of nitrogen effected both characters, while it did not effect in the second year. The highest number of tillers and fertile tiller per plant were obtained from 14 kg/da dose of nitrogen. These both characteristics were decreased in the lower and higher dose of nitrogen. According to two years average the maximum number of fertile tillers per plant were obtained from Gemini bread wheat variety and Balcali-85 durum wheat variety in normal conditions but, in the plant growth regulators, it was obtained from Balcali-85 durum wheat variety. The lowest data were observed in normal conditions in Panda and Çukurova-86 while in the plant growth regulators condition in Genç-88 varieties. 5. The plant height in 1987-88 was approximately 5 cm short in the first year while in the second year the plant height was 1.3 cm short in normal and plant growth regulator conditions. The plant height was increased by the application of nitrogen. In the both the conditions, the highest plant height was obtained from çukurova-86 bread wheat while the shortest plant under lowland and upland conditions was obtained from Gemini bread wheat variety in two years. 6. The plant growth regulator has no significant effect on the length of spikes. In two years average in both conditions the lenght of spikes increased with the dose of nitrogen. The length of spikes of durum wheat was found shorter that than of bread wheat in both the-156- conditions. The length of spikes were observed the longest in Çukurova- 86 and Genç-88, whereas the shortest in Balcali-85 and Gediz-75 varieties. 7. Although it varies according- to diffent years, the use of plant growth regulator did not significantly effect the number of spikelets per spike. In both conditions and years the dose of nitrogen had no significant effect on this characteristic, but the number of spikelets per spike was found the highest in 21 kg/da dose of nitrogen. In all applications and years the highest number of spikelets per spike were found in Gemini bread wheat variety, and the lowest number of spikelets per spike were found in Balcali-85 durum wheat variety. 8. Compared to normal conditions in the plant growth regulator in both years the number of seeds per spike were found 2 more seed/spike. In all applications and years the lowest number of seeds per spike were obtained in non-nitrogen plots, In the first year with the increase of the dose of nitrogen, the number of seeds per spike had increased but in the second year the number of seeds per spike had increased to the level of 21 kg/da dose of nitrogen. The maximum number of seeds per spike were obtained in çukurova-86 and Gemini bread wheat and Gediz-75 durum wheat varieties. The lowest values were obtained from Panda bread wheat and Balcali-85 durum wheat varieties. 9. In the first experiment year in the plant growth regulator conditions the average grain weight per spike had slightly decreased while in the second year the average grain weight per spike had increased by 0.14 g/spike. In the all conditions and years the lowest grain weight per spike were optained from non-nitrogen plots. It increased to the level of 21 kg/da dose of nitrogen, but it slightly decreased at 28 kg/da dose of nitrogen. In both conditions generally the grain weight per spike in çukurova-86 bread wheat variety and Gediz-75 and Balcali-85 durum wheat varieties was observed as high whereas it was observed as low in Panda and Gemini varieties. The use of plant growth regulator had increased the grain weight per spike in durum wheat variety however it did not effect the bread wheat variety. It even decreased the grain weight per spike in Genç-88 variety.-157- 10. The plant growth regulator had no positive and negative effect on the 1000 seeds weight. The dose of nitrogen on the 1000 seeds weight had shown different effects with years and conditions. In normal conditions the maximum 1000 seeds weight were optained from 14 kg/da dose of nitrogen. In the plant growth regulator condition 0 and 7 kg/da dose of nitrogen gave the maximum 1000 seeds weight but the weight decreased above 7 kg/da dose of nitrogen. In all applications and conditions and years, the maximum 1000 seeds weight was obtained with Şalcalı-85 durum wheat variety while these levels were found lower in Çukurova-86, Genç~88 and Gemini bread wheat varieties. Compared to the bread wheat the durum wheat variety had given higher 1000 seeds weight. 11. "In normal condition the hectoliter weight was 74.4 kg/hi and with the plant growth regulator, condition, the value was 74.1 kg/hi. The maximum hectoliter weight in normal condition was observed with 7 kg/da dose of nitrogen ; the maximum hectoliter weight in the plant growth regulator condition was observed with 14 kg/da dose of nitrogen. In both conditions the minimum hectoliter weight was observed with the maximum dose of nitrogen. In both conditions in a year the maximum hectoliter weight was found in Balcali-85 durum wheat variety ; the minimum hectoliter weight was found in Çukurova-86 bread wheat variety. The hectoliter weight was more in durum wheat variety compared to the bread wheat variety. 12. It was found that the plant growth regulator had a slightly increased harvest index in both trial years. In both conditions the harvest index was found higher in case of 14 kg/da dose of nitrogen. In the higher dose of nitrogen the harvest index had decreased. The harvest index levels were found to be the lowest in the non-nitrogen plots. In all applications and trial years the highest harvest index were obtained from Gemini bread wheat variety while the lowest harvest index were obtained from çukurova-86 bread wheat variety. 13. In the first trial year (1987-88) wheather conditions were suitable for wheat agronomy. The effect of plant growth regulator on grain yield was not significant. In the second year (1988-89) the increase in grain yield obtained was 31.6 kg/da, with the use of plant growth regulator as compared to normal conditions. In both conditions?İ58- tlıe lowest grain yield was observed in non-nitrogen plot. The yield increased continously with the dose of nitrogen and the highest level was obtained with 14 kg/da nitrogen. Howev