Samsun ve civarında yetiştirilen mısırlarda Fusarium moniliforme, fumonisin B1 ve fumonisin B2 varlığı üzerine bir araştırma
An Investigation presence of Fusarium moniliforme, fumonisin B1 and fumonisin B2 in corns grown in Samsun province
  1. Tez No: 133147
  2. Yazar: CAVİDAN DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
SAMSUN VE CİVARINDA YETİŞTİRİLEN MISIRLARDA Fusarium monüiforme VE FUMONİSİN Bı, FUMONİSİN B2 VARLIĞI ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA ÖZET Samsun ili, mısır üretimi ve tüketimi bakımından ülkemizde önemli bir paya sahiptir. İlkim faktörlerinin küf gelişimine ve dolayısıyla fumonisin oluşumuna uygunluğu nedeniyle bu çalışmada, Samsun ili ve ilçelerinde yetiştirilen mısır örneklerinde Fusarium monüiforme ve fumonisinlerin (Fumonisin Bı ve Fumonisin B2) varlığının belirlenmesi amaçlanmıştır». Bu çalışmanın ilk aşamasında, Samsun merkez köyleri ve ilçelerine ait toplam 100 mısır örneğinde Fusarium monüiforme ve Fumonisin Bı (FBı) ve Fumonisin B2 (FB2) kontaminasyonu belirlenmeye çalışılmış, çalışmanın ikinci aşamasında da, mısır örneklerinden izole edilen Fusarium monüiforme türü küfün fumonisin oluşturup oluşturmadığı araştırılmıştır. Mısır örneklerinden izole edilen Fusarium monüiforme sporları, steril edilmiş pirince aşılanarak oda sıcaklığında 35 gün boyunca gün ışığında depolandıktan sonra fumonisin Bı ve fumonisin B2 varlığı açısından analiz edilmiştir. Fumonisin Bı (FBı) ve fumonisin B2 (FB2) methanol-su ekstraksiyonu, Cıg solid- phase kolon temizlenmesi, o-phthalaldehyde ve 2-mercaptoethanol türevlendirilmesi yapılmış, fluorescence detektör ve reversed-phase Cıg kolon ile HPLC analizi yapılmıştır. Analiz edilen 100 mısır örneğinde Fusarium monüiforme küfkontaminasyon oram % 94 olarak belirlenmiştir. 94 mısır örneğinde F. monüiforme bulunma sıklığı % 4-100 arasında değişmiştir. Altı mısır örneğinde Fusarium monüiforme'ye rastlanmamıştır. Ancak, F. monüiforme' ye rastlanmayan örneklerden birinde FBı ve FB2 seviyeleri yüksek bulunmuştur.Analiz edilen 100 mısır örneğinden 52 örnekte fumonisin B\ miktan 50-25720 ng/g ve 25 ömekde fumonisin B2 miktan 50-5700 ng/g seviyelerinde değişmiştir. Belirleme limiti 50 ng/g olarak alınmıştır. Araştırmanın ikinci kısmında, mısır örneklerinden izole edilen ve Fusarium monüiforme olarak tanımlanan bir susun (CD 2000) pirince aşılaması ile yapılan çalışmada, pirinçte 4850 ng/g fumonisin Bı ve 2570 ng/g fumonisin B2 ürettiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
AN INVESTION ON THE PRESENCE OF F.moniliforme AND FUMONISIN Bi, AND FB2 IN CORNS GROWN IN SAMSUN PROVINCE SUMMARY The province of Samsun has a important role in com production and consumption in Turkey. Since the climate factors are appropriate for mould growth and so fumonisin formation, the study aims to find out the presence of Fusarium moniliforme and fumonisins (fumonisin Bi and fumonisin B2) in the corn samples growed in Samsun and its dictricts. In the first step of this study, contamination of Fusarium moniliforme and fumonisin Biand fumonisin B2 were determined in the hundred com samples collected from Samsun's villages and its districts. In the second step of the study, an experiment is conducted to determine whether Fusarium moniliforme sort of mould will produce fumonisins in the com samples. So, sterilized rice was conducted with the Fusarium moniliforme spors isolated from the com samples and stored in usual conditions in daylight for 35 days, and analyzed for fumonisin Bi ve fumonisin B2. Fumonisin Bi (FBi) and fumonisin B2 (FB2) methanol-water extraction, Cig solid Phase colon cleaning, o-phthalaldehyde and 2-mercaptoethanol derivatives were produced, fluorescence detector and reversed-phase Ci8 colon and HPLC analysis were done. Fusarium moniliforme mould contamination oram was found to be % 94 in the 100 com samples analyzed and that oran changed between 4 -100 % in the 94 com samples analyzed. In the six samples, no Fusarium moniliforme was found. But, in one sample of negative samples high values of fumonisin Bj and fumonisin B2 were measured. In the samples, the amount of fumonisin Bi and fumonisin B2 were measured between 50- 25720 ng/g and 50-5700 respectively. In 48 com samples, fumonisin could not bedetermined. Among the 100 corn samples analyzed for fumonisin, 52 samples contained fumonisin Bi and 25 samples contained fumonisin B2. The second step of the study showed that the Fusarium moniliforme type mould produces fumonisin. In experimentally infected rice samples, fumonisin Bi and fumonisin B2 values are determined to be 4850 ng/g and 2570 ng/g respectively. This study reveals the first report on the subject of Fusarium moniliforme infection measurements and fumonisin formation in the corn products during harvest time in Turkey.