Büyükbaş hayvan beslenmesinde bilgisayar kontrollü otomatik yemleme sistemi geliştirilmesi üzerine bir araştırma
A Research on the development of a computer aided automatic feeding system for cattle
  1. Tez No: 133146
  2. Yazar: HİLMİ KUŞÇU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK ARIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
ÖZET Doktora Tezi Büyükbaş Hayvan Beslenmesinde Bilgisayar Kontrollü Otomatik Yemleme Sistemi Geliştirilmesi Üzerine Bir Araştırma T.Ü. FEN Bilimleri Enstitüsü Tarım M akmaları Ânabilim Dalı Bu tez çalışmasındaki amaç, büyük baş hayvanlar (sığırlar) yemleme kabinine girdiklerinde, sistem tarafından otomatik algılanıp, her hayvana gereken kesif yem miktarını, gün içinde kontrollü olarak önlerine dökülmesini sağlayacak bir otomatik yemleme sistemi ile bu sistemi kontrol eden yazılımın hazırlanmasıdır. Böylece kapasiteyi en karlı şekilde kullanmak için, her hayvan tek tek kendi ihtiyacına göre yemlenir. Sistem tam otomatik olduğundan, yemleme ile ilgili herhangi bir işçi görevlendirilmemizin, gün boyunca en uygun yem alımı garanti edilmiş olunacaktır. Ayrıca hayvanlara ölçüsüz bir şekilde kesif yem yedirilirse, hayvanın sindirimi bozulur, yemden yararlanması düşer, hayvan kendisinden harcamak suretiyle bir süre yüksek verim sağlasa bile giderek gücünü yitirir, geviş getirme ve tükürük salgısı aksar, verim düşüklüğü, döl tutmama, kemik erimesi, hareket bozuklukları, tırnak bozuklukları, zayıflama ve benzeri sorunlar baş gösterir. Birkaç yıl içinde hayvan ekonomik ömrünü doldurmuş olur. Bu sistemle, yukarıda belirtilen dezavantajların giderilmesinin yanı sıra, maksimum süt verimi elde etmek için her hayvana optimum yem yedirilerek, günlük süt miktarında araş ve yem tasarrufu sağlanarak, süt sığırcılığında masrafların önemli bir bölümünü oluşturan yem giderlerinin azaltılması amaçlanmaktadır. 2002, Sayfa 141 ANAHTAR KELİMELER Radyo Frekanslı Kimlik Tanımlama, Otomatik Yemleme, Donanım Kontrolü, Kesif Yem, Yemleme Kabini
Özet (Çeviri)
II SUMMARY PhD Thesis A Research On The Development Of a Computer Aided Automatic Feeding System For Cattle Graduate School of Natural Applied Sciences Department of Agricultural Machinery The aim of this study is the development of an automatic feeding system and a software that controls this system which will sense the presence of cattle when they go into the feeding cabin and will pour the determined dose of concentrated fodder for each head of cattle during the day. With this system, each cattle can be fed separately according to their needs, thus using the capacity in the most profitable way. Because the system is full automatic, optimum amount of fodder is given to the cattle throughout the day, without a worker employed for this work. Furthermore, if the amount of dense fodder given to the cattle is not measured, the cattle have problems with their digestive system; the benefit obtained from food decreases; although their productivity can be high for a certain period since they will use their inner store, the cattle gradually lose their strength; problems occur in rumination and spit salvation; decrease in productivity, infertility, osteoporosis, malfunction in body movements, problems in hoofs, weight loss and similar problems are observed. In a few years, economic life of cattle comes to an end. With this system, above-mentioned problems are prevented and by giving the optimum amount of fodder to obtain maximum milk production, the amount of daily milk production increases and the waste of fodder is prevented, thus the cost of fodder which constitutes a significant part of expenses in dairy taraning is reduced. 2002, Page 141 KEYWORD Computer Aided Automatic Feeding System, Radio Frequency Identification, Automatic Feeding, Hardware Control, Dense Food, Feeding Cabin