Mikroemülsiyonlarda çözünürleştirme ve faz dengesi
Phase equilibrium and solubilization in microemulsions
  1. Tez No: 133155
  2. Yazar: HÜSNİYE DURMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET İŞCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Sunulan çalışmada su/yağ mikroemülsiyonlarının su çözünürleştirme kapasiteleri iyonik, iyonik olmayan surfaktantlar ve anyonik+iyonik olmayan surfaktant karışımlarının sabit sıcaklık ve basınçta yağm yapısı, alkol ve surfaktantın türü ve konsantrasyonunun bir fonksiyonu olarak çalışılmıştır. Çalışılan sistemlerde surfaktant/kosurfâktant ağırlık oram sabit tutulmuştur. Çalışmalar sabit sıcaklıkta yapılmış olup çeşitli miktarlarda surfaktant, kosurfaktant, organik çözücü karışımı iletkenlik suyu ile titre edilerek mikroemülsiyon faz diyagramları kalıcı bulanıklığın ortaya çıkmasıyla görsel olarak ya da faz ayrılmasıyla elde edilmiştir. Oluşturulan SDS/r^alkol/hegzilamin/metilen ktorür/sodyum molibdat çözeltisi sistemlerinde kosurfaktantın etkisi ve Bij 35+SDS/n-bütanol/ metilen klorür/ sodyum molibdat çözeltisi sistemlerinde surfaktantların değişik mol kesirlerindeki yapısal değişiklikler aynı dalga boylarındaki absorbans değişimleriyle gözlemlenmiştir. İyonik ve iyonik olmayan surfaktantlarla oluşturulan mikroemülsiyonlarm faz diyagramları incelendiğinde yüksek moleküler ağırlıklı alkollerin su için anyonik ve iyonik olmayan surfaktantların bağıl afînitelerini düşürürken, düşük moleküler ağırlıklı alkollerin ters yönde davrandığı gözlenmiştir. Oluşturulan hegzilaminli mikroemülsiyon sistemleri için de hegzilarninin etkili bir kosurfaktant olduğu görülmüştür. İyonik ve iyonik olmayan surfaktant karışımlı sistemlerde de iyonik surfaktant mol kesri artarken çözelti yapısı içerisinde küresel ve laminer yapılar arasında değişiklikler olmuş olabileceğinden ABS değerlerinin de değiştiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, water solubilization capacity of ionic, nonionic and the mixture of anionic+nonionic surfactants has been studied as a function of concentration and type of surfactants, alcohols and oils at constant temperature and pressure. In the systems studied the weight ratio of surfâctant/cosurfactant has been taken as a constant. Microemulsion phase diagrams were determined at constant temperature by the titration the mixture of desired amount of surfactant, cosurfactant and organic oil with water. The endpoint of the titration was taken visually as the appearance of permanent turbidity. The effect of cosurfactants on the formed systems such as SDS/n- alcohol/n-hexylamine/methylene chloride/sodium molybdate and structural changes by altering surfactant concentration in the systems of Brij 35+SDS/n-butanol/mthylene chloride have been observed by absorbance measurements of the same wavelength. Based on microemulsion phase diagrams formed by ionic and nonionic surfactants it can be concluded that the alcohol with moderate chain length reduce the relative affinity of water with nonionic surfactants as the alcohol with small chain length behaves on the contrary. Also, it is seen that n-hexylamine is an effective cosurfactant for the microemulsion system with n-hexylamine. Further, it is observed that the absorbence measured in the mixture of ionic and nonionic surfactants is changed as the mole fraction of ionic surfactants increases, corresponding to the structural change of microemulsions from droplets to lamellar.