Trakya, İç Anadolu ve Akdeniz bölgelerinde Spermophilus Bennet, 1835 (Mammalia:Rodentia) türlerinin biyometrik özellikleri ve alloenzim varyasyonları
Biometric peculiaritias and alloenzyme variations of Spermophilus Bennet, 1835 (Mammalia:Rodentia) species in Thrace, Central Anatolia and Mediterranean region in Turkey
- Tez No: 133173
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİ YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Yüksel lisans Tezi Trakya, İç Anadolu ve Akdeniz Bölgelerinde Spermophilus Bennet, 1835 (Mammalia: Rodentia) türlerinin biyometrik özellikleri ve alloenzim varyasyonları PınarEROL Fen Bilimleri Ensititüsü Biyoloji Ana Bilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Nuri YİĞİT Trakya, İç Anadolu ve Akdeniz bölgelerinde 9 lokaliteden Spermophilus cinsine ait toplam 75 örnek (Trakya 13 kafi, 12 doku, iç Anadolu 46 kafa, 12 doku, Akdeniz 16 kafa, 13 doku) incelenerek Trakya' da yayılış gösteren Spermophilus ekelim' on ve İç Anadolu ve Akdeniz bölgelerinde yayılış gösteren Spermophilus xarthoprymnus 'un tür ve al ttür durumları tartışıldı. Morfolojik ve biyometrik metotlarla yapılan çalışmalarda Trakya' dan daha önce kaydedilen Spermophilus citellus thracius alt türünün Spermophilus citellus gradojevici' nin sinonimi olduğa, S. citellus ile S.xartthoprymnus' un arasında sadece 8 karakterde biyometrik farklılığın bulunduğu saptandı. NTSYS küme analizinde S. citellus ile Sjcanthoprymnus' un Akdeniz populasyonu daha yakın bulundu. Bu lokaliteler arasında nişasta jel elektroforezi tekniği kullanılarak örneklerin izositrat dehidrojenaz ve fosfoglukomutaz enzimleri bakımından alloenzim varyasyonları araştırıldı. Buna göre, IDH enziminde, çalışılan taksonlarda tek bir allel (A), PGM enziminde S. citellus populasyonunda tek allel (B), £ xanthoprymnus'un İc Anadolu populasyonunda (A) Akdeniz populasyonunda (B) olmak Özere 2 allel saptandı. Buna göre S. citellus ile S.xanthoprymnus' un Akdeniz populasyonu daha yalan bulundu. 2003, 54 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Spermophilus, İzositrat dehidrojenaz, Fosfoglukomutaz, Farklılık kat sayısı (CD), Student t-test, NTSYS - pc program
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis Biometric peculiaritias and altoenzyme variations oî Spermophilus (Bennet, 1835) (Mammalia: Rodentia) species in Thrace, Centra! Anatolia and Mediterranean Region in Turkey. Pınar EROL Anlara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Biyology Supervisor Assoc. Prof. Dr. Nuri YÎ?ÎT Seventy five specimens of the Genus Spermophilus from 9 lokalities m Thrace, Central Anatolia and Mediterrenean region (Thrace 13 skulls, 12 tissues, Central Anatolia 46 skulls, 12 tissues, Mediterrenean 16 skulls, 13 tissues) were examined. Specific and subspecific status of Spermophiltts citellus and Spermophilus xanthoprymmisl were discussed. According to the studies perforated by morphological and biometrical methods Spermophilus citellus thracius previously recorded in Turkish Thrace was considered as synonym of Spermophilus citellus gradojevici. In addition to this, it was determinated that there are biometrical differences in 8 characteristics between S. citellus and S. xanthoprymnus. NTSYS analysis also showed mat S. citellus was found to be closer to S. xanthoprymnus (Mediterrenean) man in the population of Central Anatolia. In allozyme study, isocitrate dehydrogenase was determined to be only one alle (A) both S. citellus and S. xanthoprymnus, Phosphoglucomutase was determined to be two alles in S. xanthoprymnus (Central Anatolia (A) and Mediterrenean (B)) and one alle In S. citellus (B). According to this findings S. citellus was found to be closer to S. xanthoprymnus (Mediterrenean) than in the population of Central Anatolia. 2003, 54 pages KEY WORDS: Spermophilus, Isocitrate dehydrogenase, Phosphoglucomutase, Coefficient of Difference (CD), student t - tost, NTSYS- pc programe u