Vitis vinifera L. cv. Büzgülü'nün RAPD analizi ile genetik tanımlanması
Genetic identification of Vitis vinifera L. Büzgülü by RAPD analysis
- Tez No: 133174
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. E. SÜMER ARAS, PROF. DR. GÖKHAN SÖYLEMEZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi mis vinifera L. ov. BÜZGÜLÜ'NÜN RAPD ANALÎZÎ ÎLE GENETİK TANIMLANMASI Burçin POLAT Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilin Dalı Danışman: Yrd. Doç. Dr. E. Sümer ARAŞ Eş Danışman: Prof. Dr. Gökhan SÖYLEME20GLU Bu çalışmada, Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsü Milli Kolleksiyon Bağında bulunan çeşit gruplarından, Büzgülü grubuna ait üzüm çeşitlerinin, genetik farklılık ve benzerlikleri göz önüne alınarak, RAPD analizi ile moleküler tanımlama çalışması yapılmıştır. Değişik illerden toplanmış olan 14 büzgülü üzüm çeşni üzerinde yapılan bu araştırma Büzgülü çeşitleri ile yapılmış ilk çalışma olma niteliğini taşımaktadır. Bu çalışmada; asma (Vltis vinifera L.) için en uygun DNA izolasyonunu belirlemek amacı ile yaygın olarak kullanılan iki yöntem denenmiştir. Tüm örneklerde Lefort et aL (1998) DNA izolasyon yöntemi uygulanmıştır, ancak yeterli saflıkta ve miktarda elde edilemeyen beş örnek için Lodhi et al. (1994) DNA izolasyon yöntemi uygulanmıştır. Araştırmada kullanılan 20 primerden en fazla, P123, OPA18, OPA15, OPF06, P232, P394, OPA15, P166 primerlerinde polimorfik bantlar elde edilirken, OPA3, OPAİ, OPO03 primerleri polimorfizm göstermemiştir. Amplifikasyon bantlarının büyüklükleri ve sayılan sırası ile 100- 3000 baz çifti ve 5-22 adet arasında değişmiştir. Çeşitlere ait benzerlik indeksi ve buna bağlı olarak hazırlanan genetik ilişki dendogramında, Kara Büzgülü 643 (Muğla) ve Büzgülü 572 (Eskişehir) çeşitleri, 0,725 ile en düşük benzerlik oranını verirken, Sık Büzgülü 516 (Konya) ve Büzgülü 738 (Kütahya) çeşitleri 0,919 ile en yüksek benzerlik oranını vermiştir. Dendogram incelendiğinde, cografik bir ayırımın söz konusu olduğu, aynı ekolojide yetiştirilen bitkilerde genetik benzerliklerin daha yüksek olduğunu söylemek mümkün olabilmektedir. 2003,55 sayfa ANAITTAR KELİMELER: Moleküler Tanımlama, RAPD, Vitis vinifera L., DNA izolasyonu, benzerlik indeksi, dendogram
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis GENETIC IDENTIFICATION of Vitis vmifera L. ov. BÜZGÜLÜ RAPD ANALYSIS Burçin POLAT Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Biology Supervisor Yrd. Doç. Dr. E. Sümer ARAS Prof Dr. Gökhan SÖYLEMEZO?LU In this study, according to the genetic differences and similarities of Büzgülü grape variety among the varieties from Tekirdağ Vineary Research Institute National Germplasm Repository Vineyard, genetic identification study was conducted with RAPD analysis. This research which was performed with 14 büzgülü grape varieties that were collected from different provinces is the first with this group. hi this study in order to identify the most suitable DNA isolation protocol two different methods were tested. DNA isolation method by Lefort et aL (1998) was employed in all samples but in five samples that did not yield good quality DNA, isolation method by Lodhi et al.(1994) was applied. While the primers P123, OPA18, OPA15, OPF06, P232, P394, P166 primers yielded the most polymorphic bands among the primers tested, OPA1, OPA3, OPO03 primers did not show polymorphism. Amplified fragments ranged from 100-3000 bp and the number of bands for each primer varied from 5 to 22. According to the similarity index and the cluster analysis of the varieties the lowest similariuy obtained was found between Kara Büzgülü 643 (Muğla) and Büzgülü 572 (Eskişehir) with the value of 0,725, on the other hand Sık Büzgülü 516 (Konya) and Büzgülü 738 (Kütahya) varieties gave the highest similarity ratio with 0,9 1 9. When cluster analysis was examined, it is possible to suggest the existence of a geographical discrimination and genetic similarities were higher in plants mat were grown in similar ecologies. 2003,55 sayfa Key Words : Molecular identification, RAPD, Vitis vmifera L., DNA isolation, similarity index, cluster analysis