İzmir-Ödemiş yöresindeki metamorfik kayaçlar içerisinde bulunan altınlı arsenopirit damarlarının jeolojisi, jeokimyası ve kökeni
Geology, geochemistry and genesis of gold mineralizations in arsenopyrite veins in the metamorphites around Ödemiş, İzmir; Turkey
- Tez No: 133192
- Danışmanlar: PROF. DR. TANER ÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi İZMİR-ÖDEMİŞ YÖRESİNDEKİ METAMORFÎK KAYAÇLAR İÇERİSİNDE BULUNAN ALTINLI ARSENOPİRİT DAMARLARININ JEOLOJİSİ, JEOKİMYASI VE KÖKENİ Sinan AKISKA Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Bölümü Danışman : Prof.Dr. Taner ÜNLÜ Bu tez çalışması İzmir-ödemiş bölgesinin kuzeydoğusunda bulunan Elmacıgediği, Zeytinlik, Yılanlıkale ve Kemer yöreleri içinde yOzeyleyen mikaşist, amfibolşist ve amfibolit anakayaçlan içinde bulunan damar görünümlü altın içeren arsenopirit oluşumlarının mineralojik, petrografik ve jeokimyasal olarak incelemelerini kapsamaktadır. Bölgede incelenen tüm alanlar Menderes Masifi'nin ödemiş Asmasifi'nde yer almakta olup, bu Asmasif te esas olarak şistler, gnayslar, amfibolitler ve leptitlerden oluşan birimler yüzeylemektedir. Bu birimler orta derecede metamorfizma geçirmişlerdir. Çalışma alanında genellikle biyotit ve/veya muskovitçe zengin, yer yer granat da içeren mikaşistler, granat-biyotit amfibolitler ve amfibolşistler görülmektedir. Amfibolitler birkaç yüz metreden daha uzun Ve birkaç on metre kalınlığında görülen mercekler şeklinde olup şistlerin şistozitelerine paralel olarak dizilmişlerdir. Sahadan seçilen 11 örnek üzerinde yapılan jeokimyasal incelemeler ana oksit-SiQ) diyagramlarında cevher, mikaşist ve amfibollu kayaçlann farklı alana düştüğünü göstermiştir. Zeytinlik bölgesinde eser elementler arasındaki korelasyonlarda ise Au-Ag-Sb-Bi ve Se arasında çok yüksek pozitif korelasyon katsayılarının varlığı saptanmıştır. Cevher mikroskobisi çalışmaları sonucunda cevher minerallerinde sin sedimanter (sin jenetik) ve post metamorfik olmak üzere iki ayrı evre bulunmuştur. Cevherleşmelerin önce sedimantasyon sırasında havzaya gelen olası bazik magmatik kayaçlarla ilişkili bazı element gelişlerinden sonra, daha asidik çözeltilerle ilişkili element çökelimlerine bağlı geliştiği söylenebilir. Bu nedenle cevherleşmelerin uyumluluğunun söz konusu olduğu düşünülebilir. Bölgenin metamorüzmaya uğramasını takiben cevherleşmelerin bir kez daha hareketlendikleri görülmektedir. 2003, 101 Sayfe ANAHTAR KELİMELER : İzmir, ödemiş, Elmacıgediği, Zeytinlik, Yılanlıkale, Kemer, mikaşist, amfibolit, arsenopirit, altın, şelit
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis GEOLOGY, GEOCHEMISTRY AND GENESIS OF GOLD MINERALIZATIONS IN ARSENOPYRTTE VEINS IN THE METAMORPHITES AROUND ÖDEMİŞ, İZMİR; TURKEY. Sinan AKISKA Ankara University Graduate School of Naturel and Applied Sciences Department of Geological Engineering Supervisor : ProfDr. Taner ÜNLÜ The thesis includes mineralogical, petrographical and geochemical investigations on gold bearing vein-lite arsenopyrite in micaschist, amphiboleschist and amphibolite host rocks which are located in Elmacigedigi, Zeytinlik, Yilanlikale and Kemer areas in northern east of ödemiş, Izmir. All investigated areas are located in ödemiş Submassif of Menderes Massif which are covered by schists, gneisses, amphibolites and leptites. These units are formed in medium grade metamorphism conditions. In the study area, garnet-biotite-amphibolite, amphiboleschists and micaschists crop out that are generally rich in biotite and/or muscovite and in some localities garnet The amphibolites, which are formed as lense-like bodies are more than several hundreds of meters in length and several tens of meters in thickness and are aligned parallel to the schistosity of micaschists. Geochemical analyses carried out on 11 selected samples which indicate discriminated areas for ores, micaschists and amphibolites/amphiboleschists using major oxides versus SİO2 diagrams. Very high positive correlation coefficients among Au-Ag-Sb-Bi and Se are held when the trace element data from Zeytinlik area are statistically evaluated. Ore microscopical studies showed two different stages for ore minerals as synsedimentary (syngenetic) and postmetamorphic. Mineralizations are formed related with basic magmatic rocks which are intersected by the sedimentary rocks of the basin. Some elements are connected with them which are followed by other elements in more asidic solutions. Therefore, the mineralizations are parallel to the schistosity. After the metamorphism of the region, mineralizations are mobilized. 2003, 101 pages Key Words : İzmir, Ödemiş, Elmacigedigi, Zeytinlik, Yilanlikale, Kemer, micaschist, amphibolite, arsenopyrite, gold, scheelite