Research of the traditional village architecture in the region of Ödemiş and the problems of conservation
Ödemiş yöresinde geleneksel köy mimarisinin araştırılması ve koruma sorunları
  1. Tez No: 65578
  2. Yazar: SEDEF ŞENLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP MERİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Araştırmanın genel kapsamını, Ödemiş İli, Merkez Bucağa bağlı Günlüce(Dabbay) ve Karakova köy evlerinin özellikleri, plan şemaları, ve koruma sorunları oluşturmaktadır. Konuyla ilgili derlenmiş herhangi bir akademik veya özel bir çalışmaya rastlanamadığından, kullanılan yazılı kaynaklar araştırmaya Ödemiş ili bölgesel ve tarihi özelliklerine ait bilgi taşımada yardımcı olmuş ve geleneksel yaygın Türk Mimarisi hakkında fikir vermişlerdir. Çalışmanın ana temasını oluşturan plan şemaları; fotoğraf ve röleve çalışmaları, köy halkından edinilen bilgi ve gözlemler doğrultusunda saptanmış; bulgular, fotoğraf, plan, cephe ve detay çizimleri ile belirginleştirilmiştir. Araştırmanın İkinci Bölümüne yer verilen Ödemiş İli ve köylerinin coğrafi yapısı, sosyal yaşamı ve ekonomik durumu dikkate alındığında, plan şemalarının şekillenişi ve ihtiyaçların doğurduğu mekanların birbiri ile uyum içinde sıralanışı gözlenebilmektedir. Köylülerin, yaşam sekilerine en uygun biçimi verdikleri evlerinde, fonksiyonun ön plana çıkıp formu meydana getirdiği görülmektedir. Üçüncü Bölümde Ödemiş köy evlerinin, Geleneksel Türk Evi ile karşılaştırması yapılmış, etkilenme ya da yaşam şeklinin doğurduğu şemalaşmanın boyutu araştırılmıştır. Araştırma ile birlikte söz konusu evlerin değerleri ortaya çıkmakta ve bu mirasın hangi çağdaş metod ve anlayışla korunabileceği konusunda karar verilmesi gerekmektedir. Çalışmanın sonunda, bu alanda uygulanabilecek tekliflere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The general concept of the thesis consists of the features, plan schemes and the conservation problems of the village houses in Günlüce (Dabbay) and Karakova villages, which are located inside the borders of Ödemiş. Since no academically nor personal observations about this subject could be able to found, the written references which were used could only help to the observation about the regional and historical properties about Ödemiş and forming opinions about the Traditional Turkish House. The main theme of the study formed by the plan schemes, photographs, statistical studies and the information given by the village community. The photographs, plans, elevations and the detail drawings determine the solutions. It can be observed that how places formed by the needs of people and shaped according to the social and economical life and the geographical position of the villages and Ödemiş, which are stated in the second chapter of the thesis. It is easily seen that in this village houses form follow the function, which are shaped by the villagers depending on their life styles. In the third chapter, a comparison is made between the Ödemiş village houses and the Traditional Turkish House and the influence or the scheme born with the life style is observed. When this thesis is evaluated by understanding, it makes to decide about what can be done to protect these values with which contemporary methods and choose the appropriate one for the problem. At the end of the study, a part is given to the suitable offers, which can be applied for this situation.