Ankara ili Ayaş ilçesi tarım işletmelerinde sulu koşullarda buğday ve domates üretim faaliyetlerinde fiziki girdi kullanım düzeyi, üretim maliyetleri ve kimyasal gübre kullanımının ekonomik yönden değerlendirilmesi
Physical input use on the wheat and tomato production under irrigated conditions and cost of production and economic analysis of fertilizer on the farms in Ayaş district of Ankara province
- Tez No: 133210
- Danışmanlar: PROF. DR. TANER KIRAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Ziraat, Economics, Agriculture
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ANKARA İLİ AYAŞ İLÇESİ TARIM İŞLETMELERİNDE SULU KOŞULLARDA BUĞDAY VE DOMATES ÜRETİM FAALİYETLERİNDE FİZİKİ GİRDİ KULLANIM DÜZEYİ, ÜRETİM MALİYETLERİ VE KİMYASAL GÜBRE KULLANIMININ EKONOMİK YÖNDEN DEĞERLENDİRİLMESİ ERBİLEKTÜMSAVAŞ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Taner KIRAL Bu araştırma ile, Ankara ili Ayaş ilçesinde tarım işletmelerinde sulu koşullarda buğday ve domates üretim faaliyetlerinde kullanılan tohum, gübre, ilaç gibi girdilerin yanı sıra, üretim teknikleri, işgücü ile makine çekigücü kullanım düzeyleri, birim ürün maliyetleri ve kimyasal gübre kullanımının ekonomik yönden değerlendirilmesi gibi bilgiler, ilçeyi çeşitli kriterlere göre temsil eden 6 köyden tabakalı tesadüfi örnekleme yöntemiyle seçilmiş tarım işletmelerinden anket yoluyla sağlanan veriler analiz edilerek ortaya konulmuştur. Araştırma bulgularına göre 1 dekar buğday üretimi için 1,53 saat işgücü, 1,52 saat makine çekigücüne, domates üretimi için ise 162,23 saat işgücüne, 25,53 saat makine çekigücüne ihtiyaç olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca 1 kg buğdayın maliyeti 138.700 TL, 1 kg domatesin maliyeti ise 97.500 TL olarak hesaplanmıştır. Azot ve fosfor gübreleri ile buğday verimi arasındaki ilişki önemli bulunmuş ve maksimum ürünü verebilecek azot miktarı 7.94 kg/dekar ve fosfor miktarı 7.50 kg/dekar olarak bulunmuştur. Domates verimi ile azotlu ve fosforlu gübreler ilişkisinde uygun bir fonksiyon elde edilememiştir. Bu nedenle domates sebzesi için optimum gübre kullanım düzeyleri de tesbit edilememiştir. 2003, 45 Sayfa ANAHTAR KELİMELER : Buğday, domates, üretim, maliyet, kimyasal gübre kullanımı, üretim fonksiyonu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS PHYSICAL INPUT USE IN THE WHEAT AND TOMATO PRODUCTION UNDER IRRIGATED CONDITIONS AND COST OF PRODUCTION AND ECONOMIC ANALYSIS OF FERTILIZER ON THE FARMS IN AYAŞ DISTRICT OF ANKARA PROVINCE. ErbilekTÜMSAVAŞ Ankara University Natural and Applied Sciences Advisor : Prof. Dr. Taner KIRAL The data of this study was collected from the farms determined by random sampling method in Ayaş District of Ankara Province to investigate the physical inputs that are used in the wheat and tomato production under irrigated conditions including seeds, fertilizers, chemicals, as well as the details of the production techniques being employed, the labor and agricultural machinery use, production costs per unit, and also the economic evaluation of fertilizer application According to the findings, for 0.1 da of wheat production, 1,53 hours of labor, 1,52 hours of machinery service, and for tomato production, 162.23 hours of labor, and 25.53 hours of machinery service are required. Also, the cost of producing 1 kg of wheat and tomato are calculated as 101,400 TL and 98,538 TL respectively. The correlation between nitrogenous and phosphorous fertilizers and wheat productivity is found significant and the quantities of nitrogen and phosphorous that would yield the maximum amount of crop production are found as 79.4 kg/0.1 ha. and 75 kg/0.1 ha. respectively. However, the right production function between the tomato yield and nitrogenous and phosphorus fertilizers could not be obtained. Therefore, the optimum fertilizer utilization levels for the tomato production could not be determined. 2003,45 pages KEY WORDS: wheat, tomato, cost of production, fertilizer use, production function.