Ankara ili Ayaş ilçesi sebze işletmelerinde damla sulamanın benimsenmesi ve yayılması üzerine bir araştırma
A research on adoption and diffusion of drip irrigation in vegetable growing in Ayaş country, Ankara province
- Tez No: 170116
- Danışmanlar: PROF.DR. CEMAL TALUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ANKARA İLİ AYAŞ İLÇESİ SEBZE İŞLETMELERİNDE DAMLA SULAMANIN BENİMSENMESİ VE YAYILMASI ÜZERİNE BİR ARAŞTİRMA Şevket KALANLAR Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Cemal TALUĞ Bu araştırmada, Ankara İli Ayaş İlçesinde sebze üreticileri arasında damla sulama yeniliğinin yayılması ve benimsenmesi incelenmiştir. Araştırmanın verileri, Ayaş ilçesinde damla sulama yapan 40 üretici ve kontrol grubu olarak ta damla sulama yapmayan 40 üretici ile yapılan anketlerden toplanmıştır. Verilerin istatistiki olarak incelenmesinde khi-kare ve t testi kullanılmıştır. Araştırmada çiftçiler yenilikleri uygulama durumlarına göre yenilikçiler ve diğer üreticiler olarak ikiye ayrılmıştır. Araştırmada çiftçilerin sosyo-ekonomik özellikleri, haberleşme davranışları ve yayım elemanları ile olan ilişkileri incelenmiş ve bu özelliklerin damla sulamanın yayılması ve benimsenmesi üzerine olan etkileri araştırılmıştır. Araştırma bulguları, hane halkı genişliği, yaş, traktör, pulluk, gübre makinesi varlığı, toplam arazi miktarı ve İlçeye gidiş sıklığı ile damla sulamanın yayılması arasında bir ilişki olduğu ortaya koymaktadır. 2005, 118 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Damla Sulama, Tarımsal Yayım, Yenilikler, Benimseme, Yeniliklerin Yayılması
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis A RESEARCH ON ADOPTION AND DIFFUSION OF DRIP IRRIGATION IN VEGETABLE GROWING IN AYAŞ COUNTRY, ANKARA PROVINCE Şevket KALANLAR Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor : Prof.Dr. Cemal TALU? In this research, the diffusion and adoption of innovations in drip irrigation were studies among the vegetable fanners in Ayaş, Ankara. The data of the research were collected from the questionnaires filled by 40 farmers drip irrigation adopters and 40 non- adopters farmers who don't apply it as the control group. In the statistical analysis of the data, khi-square and t test were used. In this research, according to their implementation of the innovations, farmers were divided into two groups as innovators and other farmers. In the research, socio-economic characteristics of the farm, their communication behaviors and relations with the publication elements were examined, and adoption of innovations in drip irrigation were studies. The research finding show that there is a relationship between the diffusion of the drip irrigation and the size of the households, age, the existence of tractor, plough, and fertilizer machine, the total cultivated land, and the frequency of visit to Ayaş. 2005, 118 pages Key Words : Drip irrigation Agricultural extension, Innovations, Adoption, Diffusion