Burçak (Vicia ervilia (L. ) Willd. )'ta ekim zamanının verim ve verim ögeleri üzerine etkisi
Effect of sowing time on the yield and yield components in bitter vetch (Vicia ervilia (L. ) Willd. )
  1. Tez No: 133209
  2. Yazar: ABDULLAH ÖZKÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRETTİN EKİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Yüksek lisans Tezi BURÇAK ( Vicia ervillia (L.) Willd)'TA EKİM ZAMANININ VERİM VE VERİM ÖĞELERÎ ÜZERİNE ETKÎSÎ Abdullah ÖZKÖSE Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr. Hayrettin EKİZ Bu araştırma, burçakta ekim zamanının verim ve verim öğeleri üzerine etkisini belirlemek amacıyla, 2002 yılında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü deneme tarlalarında yürütülmüştür. Materyal olarak kullanılan 5 burçak ham (Hat 1, Hat 2, Hat 8, Hat 9 ve Hat 10), üç farklı zamanda ( 15 Mart, 1 Nisan ve 15 Nisan) ekilmiştir. Deneme Tesadüf Bloklarında Bölünmüş Parseller deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak kurulmuştur. Araştırmada; çıkışa kadar geçen gün sayısı, bitki boyu, alt bakla yüksekliği, ana dal sayısı, bitkide bakla sayısı, baklada tane sayısı, bakla boyu, hasada kadar geçen gün sayısı, biyolojik verim, tane verimi, hasat indeksi, bin tane ağırlığı üzerinde durulmuştur. Çıkışa kadar geçen gün sayısı, alt bakla yüksekliği, bitkide bakla sayı» ve hasada kadar geçen gün sayısı özellikleri üzerine ekim zamanının istatistiki yönden etkili olduğu saptanmış diğer özelliklere etkisi istatistiki olarak önemli bulunmamıştır. Hat ortalamaları arasındaki farklar, bakla sayışı ve hasada kadar geçen gün sayısı özellikleri hariç tümünde istatistiki olarak önemli çıkmıştır. Hat ortalamaları arasında en yüksek bitki boyu 41.36 cm (Hat 9), alt bakla yüksekliği 19.69 cm (Hat 9), bitkide bakla sayısı 33.40 adet (Hat 2), biyolojik verim 542.71 kg/da (Hat 9) ve tane verimi 275.07 kg/da (Hat 9) olarak bulunmuştur. Hatların ortalama değeri üzerinden yapılan korelasyon analizleri sonuçlarına göre tane verimi ile bitki boyu (r=0.632*'), biyolojik verim (r= 0.852") ve hasat indeksi (0.324*) olumlu ve önemli, ana dal sayısı (r= - 0.313*) ile olumsuz ve önemli ilişki bulunmuştur. 2003, 71 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Burçak, ekim zamanı, bitki boyu, alt bakla yüksekliği, tane verimi, biyolojik verim
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis EFFECT OF SOWING TIME ON THE YIELD AND YIELD COMPONENTS IN BITTER VETCH ( Vicia ervitta (L.) Willd.) Abdullah ÖZKÖSE Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Field Crops Spervisor : ProfDr. Hayrettin EKİZ This research was conducted to determine the effects of sowing times on seed yield and yield components of bitter vetch at the experimental field of the Department of Field Crops, Agricultural Faculty, Ankara University in 2002. Five bitter vetch linens (Linel Line2, Lineti, Line0 and LinelO) were sown in 3 different sowing times (15th March, 1th April and 15th April). The experiment was designed a Split Plots of Randomized Blocks with 3 replication. In study, number of days to emergence, plant height, bottom pod height, number of main oraches, pods number per plant, seeds number per pod, pod length, number of days to harvest, biological yield, seed yield, harvest index and hundred seed weight were determined. Different sowing times had statistically important effect on number of days to emergence, bottom pod height, pods number per plant and number of days to harvest while had statistically unsignificant on other characters. Between lines waere found statistical significant for characters except pods number per plant and number of days to harvest. Average of lines the highest plant height was 41.36 cm (Line9), bottom pod height was 19.69 cm (Line9), pods number per plant was 33.40 (Line2), biological yield was 542.71 kg.da"' (Line9) and seed yield was 275.07 kg.da'1(Line9). Correlation analyses of mean values of lines revealed significant positive interactions between seed yield and plant height (r= 0.632**), biological yield (r=0.852**) and harvest index (r= 0.324*, whereas significant negative interaction between seed yield and number of main branches (r= 0.3 13*). 2003 71 pages Key Words : Bitter vetch, sowing time, plant height, bottom pod height, seed yield biological yield