İlerleyen tür sansürlenmiş sıra istatistikleri: Dağılım özellikleri ve uygulamalar
Progressive type censored order statistics: Distributional properties and applications
  1. Tez No: 133218
  2. Yazar: BİLAL KALE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. L. ÖMER GEBİZLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 34
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi İLERLEYEN TÜR SANSÜRLENMİŞ SIRA İSTATİSTİKLERİ: DAĞILIM ÖZELLİKLERİ VE UYGULAMALAR Bilal KALE Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü İstatistik Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Ömer L. GEBİZLİOĞLU Bu çalışmada, ilerleyen tür sansür modeli üzerinde durulmuştur. Bu tür bir sansür modelinde, yaşam testine tabi tutulan N birimden n tanesinin bozulma zamanı gözlemlenmekte ve i. bozulma ile birlikte Ri sayıdaki eleman gözlemden çıkarılmaktadır. Bu sansür modelinde bozulma zamanlarını gösteren ilerleyen tür sansürlenmiş sıra istatistiklerinin dağılım özellikleri incelenmiştir. Üstel dağılım kullanılarak ilerleyen tür sansürlenmiş sıra istatistikleri için bazı sonuçlar elde edilmiştir. 2003, 26 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Üstel dağılım, genelleştirilmiş sıra istatistikleri, ilerleyen tür sansürlenmiş sıra istatistikleri. i
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis PROGRESSIVE TYPE CENSORED ORDER STATISTICS: DISTRIBUTIONAL PROPERTIES AND APPLICATIONS Bilal KALE Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Statistics Supervisor: Prof. Dr. Ömer L. GEBÎZLÎO?LU In this study, progressive type censoring is considered. Under this consideration of censoring, from a total of N units placed on a life test, only n are observed until failure and at the time of ith failure, Rt units are withdrawn. Dstributional properties of progressive type censored order statistics which show the failure times under this censoring are investigated. Some results are given for the progressive type censored order statistics based on exponential distribution. 2003, 26 pages Key Words : Exponential distribution, generalized order statistics, progressive type censored order statistics. U