Frechet dağılımlar ailesinin alt ve üst sınırlarının simetrisinin araştırılması
Symmetry of upper and lower bounds for Frechet class of distributions
  1. Tez No: 133219
  2. Yazar: ŞİRİNGÜL KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN TUNCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi FRECHET DAĞILIM AİLESİNİN ALT VE ÜST SINIRLARININ SİMETRİSİNİN ARAŞTIRILMASI Şiringül KILIÇ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü İstatistik Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Yalçın TUNCER Bilindiği gibi, Frechet Dağılımlar ailesi aynı marjinal dağılımlara sahip ortak dağılımlar ailesidir. Bu aile boş değildir. Bir alt ve üst sının bulunmaktadır. Eğer X ve Y rastgele değişkenleri Fx(x) ve Fy(y) gibi marjinal dağılımlara sahipse, bu marjinal dağılımları doğuran tüm F(x,y) ortak dağılımları r(Fx(x),FY(y)) ile simgelenen bir aile oluşturmaktadır. Buna, İki Değişkenli Frechet Dağılım Ailesi denilmektedir. Bu aile de, V(x,y) e R2 için, en azından F*(xy) = min(Fx(x)4rYÖ')) FW) = Fx(*).FY(y) T(xy) = max(Fx(*) + FY(y) - 1,0) gibi üç dağılım bulunduğu bilinmektedir. Bunlara sırasıyla Frechet ailesinin üst sının, bağımsızlık hali, Frechet ailesinin alt sınır denmektedir. Buna göre, V(jy) e R2 ve F(*,y) e r(FxW^Y(y)) için r(x^)SF(^)SF+(x
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis SYMMETRY OF UPER AND LOWER BOUNDS FOR FRECHET CLASS OF DISTRIBUTIONS Şiringûl KILIÇ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Statistics Supervisor: Prof. Dr. Yalçın TUNCER We know that Frechet class of distribution is a class of joint distributions which have same marginal distributions. This family is not empty. It has lower and upper bounds. If X and Y random variables has a marginal distributions like Fx(x) and Fy(y), All joint distributions which produce these marjinal distributions constitute a class symbolized by r(Fx(x),FyO')). It is called two-value Frechet class of distribution. In this class, we have F*(xj>) = min(Fx(*),FYG')) F°(^) = FxW.FY(y) F-(jy) = max(Fx(x) + Fy(y) - 1,0) There are at least three distributions in r(Fx(x),FYÖ>)). These are respectively, the Frechet upper bound, the independence case, and the Frechet lower bound for the class. Thus, V(x^) e R2and for FÇc,y) e r(Fx(x),Fy(y)) In this study, we seek whether (^(X.Y) = -C(X,Y) not, where C+(X,Y) = JJ (r(x,y)-F°(x,y))dxdy Cr(X,Y) = jj (f-(x,y)-F0(x,y))dx