Eskişehir merkezindeki liken türlerinin sülfür dioksit (SO2) kirliliğine bağımlı olarak dağılımı
  1. Tez No: 13323
  2. Yazar: CENGİZ TÜRE
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYŞEN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
IV ÖZET Bu çalışma, Eskişehir ili merkezinde bulunan epifitik liken türlerinin SO2 kaynaklı hava kirliliğine bağlı olarak dağılımını incelemek üzere yapılmıştır. Çalışmada yerleşim alanı içinde bulunan cadde, park ve bahçelerdeki ağaçlar üzerinde 24 liken türü belirlenmiştir. Çalışma alanında belirgin olarak liken çölü, iç çabalama zonu ve dış çabalama zonu ayırt edilmiştir. Dış çabalama zonu şehrin çevresinde uygun substratlar aşırı bir biçimde insanların olumsuz etkileri altında bulunduğundan sadece birkaç istasyonla sınırlandırılmış durumdadır. Normal zon ancak yerleşim alan dışındaki Kocakır ağaçlandırma sahasından itibaren başlamaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY - This study has been carried out to determine the ef fect of the SO2 pollution in air to the distribution of the epiphytic lichen species growing in the city of Eski şehir. In this study 24 lichen species on the trees by the streets, in parks and in gardens in the inhabitation area were identified. In the area on which the study carried out lichen deserts, inner and outer struggle zones were observed. The outer struggle zone was limited only to a few stations because the suitable substrates around the city were affected negatively by people. The normal zone begins from' Kocakir forestry area located on the outskirts of the city.