Akışkan olarak hava, hava-subuharı kullanılan özel dizaynlı lülede süpersonik akış ve şok olayının incelenmesi
  1. Tez No: 13322
  2. Yazar: COŞKUN KILIÇ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YUSUF SEZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Bir boyutlu akışlar sıkıştırılabilir akışkanlarda ortaya çıkan çeşitli fiziksel olayları basit bir şekilde izah etmek için kullanılırlar. Bu. çalışmamızda bir boyutlu akışlar için kullanılan genel prensiplerden yararlanılmış, süpersonik akışlar ve şok olaylarını tanıtıcı bilgiler verilmiştir. Daha sonra dairesel kesitli ve dairesel profilli lüle dizaynı geliştirilmiş, süpersonik akış hali araştırılmış ve bu akış halinde meydana gelebilecek sok dalgasının yeri tespit edilmiştir. Hava için yapılan bu uygulamalar çeşitli yüzdelerde nem oranına sahip hava-subuharı karışımı için tekrarlanmıştır. Böylece nemli havanın şokun oluşum yerine etkisi' araştırılmıştır..
Özet (Çeviri)
SUMMARY One-dimensional flows in compressible fluid flow theory have generally been used to explain the basic physical characteristics of the flow phenomena occuring in compressible fows. In this study, it has been taken advantage from the general principles for the one dimensional compressible flows, and some introductory information about supersonic flows and shock phenomena has been given briefly. Then a circular nozzle profile with a circular cross-section has been considered for appropriate nozzle design, and in the case of supersonic flow through the nozzle we investigated the position of the shock wave (if any occurs ever) inside the nozzle. Various calculations have been made for both the air and the moist-air which contains different percentage of the moisture content. Thus the effect of moist-air to the position, where the shock wave happens to occur, has been investigated.