Alünit cevherinin asidik ortamda leachingi ve reaksiyon kinetiği
  1. Tez No: 13324
  2. Yazar: MİNE ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HALİL ÇETİŞLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimyasal Teknolojiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada alünit cevherine en alüminyumun leaching reaksiyon kinetiği; asit türü, asit derişimi, IQVa1?0, mol oranı, kalsinasyon sıcaklığı, kalsinasyon süresi, reaksiyon sıcaklığı ve (Alünit-i-KP) karışımının birlikte kalsinasyonu gibi parametreler değiştirilerek incelenmiştir. Bu çalışma sonunda alünit teki alüminyumun leaching reaksiyonunun ürün katmanında diffüzyona kontrollü' bir heterojen reaksiyon olduğu ve heterojen reaksiyon aktivasyon enerjisinin 5 kcal/nol'den düşük olduğu. bulunmuştur. Âlünit cevherinin SpO C'de 60dk süre ile kalsine edilmesi, çözelti olarak 120 mit 1,5; M0SO veya 3, OK BC1 kullanılması ve reaksi3ron sıcaklığının 95+5 0 olması durumunda cev herdeki alüminyum sırası ile 73,65 veya >S72,74 oranında çözelti fazına alındığı bulunmuştur. Aynı şartlarda çözelti ortamında KF/ A1_0_ mol oranı 0,60 olacak şekilde îQ? bulunması durumunda ise çö zünme verimlerinin sırası ile >.'.31,42 ve ÇJ30,S2 olduğu tesbit edilmiştir. Belirtilen şartlarda sülfürik asitli ortamda gerçekleştirilen reaksiyonun aktivasyon enerjisi KP'lü ortam için 4,90 kcal/ mol, KP'lü ortam için ise 4,46 kcal/mol olarak hesaplanmıştır, Plid- roklorik asitli ortamda gerçekleştirilen reaksiyonun aktivasyon enerjisi ise, sırası ile 4,31 kcal/mol ve 4,43 kcal/mol olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study the parameters aluminium leaching reaction kine tics; alunite ore, and type, acid concentration, KP/AlpO_ mol per centage, calcination temperature f calcination time, reaction tem perature, and co-calcination of (Alunite + KP) were studied after being changed. As a result the leaching reaction of aluminium in alunite was found out to be a diffusion controlled heterogeneous reaction in the product layer and the activation energy of heterogeneous reac tion to be lower than 5 kcal/mol. She aluminium in the ore was also found to be of 73,55 % or 72,74 fo respectively in the solution phase when alunite ore calci nated at 650°C for 60 minutes, and 120 ml t 1,5M H"S0, or 3, OH HC1 2 4 _ ~c used as solutions and with a reaction temperature of 95+5 0. Un der the same conditions with a 0,60 mol percentage of KP/AlgO-s iû Solution state, dissolution efficiencies were determined to be 31,42 £; and 30,32 fj respectively, for IC? medium. Under the conditions mentioned, the activation energy of the reaction implemented in H_S0, medium was calculated to be 4,90 kcal/mol for the medium witli- 2 4 out IQ? but 4. 46 kcal/mol for that with IG?. 'The activation energy of the reaction, however, implemented in a medium of hydrochloric acid was found to be 4,^1 kcal/mol and 4,43 kcal/mol respectively.