Türkiye şartlarına uygun şeker pancarı temizleme-yükleme makinesi prototipi geliştirilmesi
Developing of a sugar beet cleaner-loader prototype for Turkey conditions
- Tez No: 133248
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SARAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Doktora Tezi TÜRKİYE ŞARTLARINA UYGUN ŞEKER PANCARI TEMİZLEME- YÜKLEME MAKİNESİ PROTOTİPİ GELİŞTİRİLMESİ Erkan İÇÖZ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makineleri Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Ahmet SARAL Şeker pancarı tarımında, pancarla birlikte taşman toprak nakliye ve işletme masraflarını yükseltmesinin yanında, verimli tarım toprağının tarladan uzaklaştırılması ile erozyona da neden olmaktadır. Toprağın tarlada bırakılması amacıyla Türkiye şartlarına uygun zincirli temizleme sistemine sahip şeker pancarı temizleme - yükleme makinesi prototipi yapılmıştır. İmal edilen prototip makine 1KB standardı da göz önünde bulundurularak test edilmiştir. Denemelerde 0.5-0.8-1.0 ve 1.2 m/s elevatör çalışma hızında temizleme etkinliği, yüzey yaralanması, kök kırılması ve çatlak boyu araştırılmıştır. Yapılan değerlendirmeler sonucunda; en iyi temizleme etkinliği 1.0-1.2 m/s elevator çalışma hızında % 64, en az yüzey yaralanması 0.5-0.8 m/s elevator çalışma hızlarında 390 ve 374 cm2 / 100 pancar, en az kütle kaybı 0.8 m/s elevator çalışma hızında % 2.12, en az çatlak boyu 0.5 m/s elevator çalışma hızında 240 cm/100 pancar olarak tespit edilmiştir. Pancar alım sisteminde temiz pancar getirmeyi teşvik edici önlemlerin alınmasına bağlı olarak, temizleme - yükleme makinesi kullanımının gündeme gelmesi beklenmektedir. 2003, 90 Sayfa ANAHTAR KELİMELER : Şeker pancarı, toprak firesi, temizleme etkinliği, yüzey yaralanması, kök kırılması ve çatlak boyu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. Thesis DEVELOPING OF A SUGAR BEET CLEANER-LOADER PROTOTYPE FOR TURKEY CONDITIONS Erkan ÎÇÖZ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Machinery Supervisor : Prof.Dr. Ahmet SARAL In sugar beet cultivation; the soil transporting with sugar beet, causes to be destroyed the arable layer of the soil and erosion, in spite of increasing carriage and operating costs. To leave the soil at the field, a prototype of sugar beet cleaning - loading machine which has rod link with scrubber chain elevator and suitable for Turkey's condition was produced. The produced prototype machine was tested according to I.I.R.B. (International Institute for Beet Research) standard. In this research, the effect of cleaning efficiency, surface damaging, the rate of beet breaking and the crack length was evaluated for 0.5 - 0.8 - 1.0 and 1.2 meter per second elevator working speed. In conclusion; the best cleaning efficiency was determined as 64 % for 1.0 - 1.2 meter per second elevator working speed, the least surface damaging was found as 390 and 374 cm2 per 100 beets for 0.5 - 0.8 meter per second elevator working speed, the least weight loss was obtained as 2.12 % for 0.8 meter per second elevator working speed and the least crack length was found as 240cm per 100 beets for 0.5 meter per second elevator working speed. Using of sugar beet cleaning - loading machine will be expected to take into agenda depending on encouraging measurements to bring clean beet in the beet receiving system. 2003, 90 Pages Key Words : Sugar beet, dirt tare, cleaning efficiency, surface damages, root breakages, length of cracks.