Kahramanmaraş ilinin iklim özellikleri
The Climate pecullarites of K.Maraş
- Tez No: 54308
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. EMRULLAH KANADIKIRIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
136 ÖZET Araştırma sahamızın iklim özelliklerini ortaya koymak için iklim elemanları teker teker ele alınıp incelenmiştir. İklim şartlarını belirleyen olayların başlıca etkeni hava kütleleridir.Hava kütleleri bakımından araştırma sahamız yıl boyunca çevreden gelen cephe sistemlerinin etkisi altındadır. Türkiye'ye genel olarak Atlas Okyanusunun Kuzeybatısından, Orta ve Doğu Avrupa üzerinden kutupsal (cP ve mP) ve Kuzey Atlantik veya Kuzey Afrika'dan kaynaklanan Tropikal (cT ve mT) hava kütleleri ulaşır.Kışın bu hava kütlelerinin karşılaşması ile Akdeniz tali cephesi oluşur. Araştırma sahamızda yıl içerisinde kış mevsiminde yüksek basınç hakim iken, ilkbaharda ve sonbaharda basınç normale yakın, yaz mevsiminde ise genel olarak alçak basıncın hakim olduğu görülmektedir.Bu sebepten yağış miktarı yaz mevsiminde genellikle azdır. Araştırma sahamızın iklim faktörlerinin belirlenmesinde, planeter faktörlerin yanısıra; denize yakınlık, yükselti ve oroğrafîk özellikler gibi“Fiziki, Coğrafya faktörleri ”nin de etkisinin bulunduğu görülmüştür.İklinı faktörlerini etkileyen; bakı, yükselti ve oroğrafîk özelliklere bağlı olarak K.Maraş il merkezi ve yakm çevresinin çeşitli kesimleri arasında yağış, sıcaklık ve rüzgar yönünden önemli farklar ortaya çıkmıştır. Araştırma sahamızın, rasat yapılan istasyonlarında tespit edilen verilere göre ;sahanın çeşitli iklim tiplerinin etkisinde olduğu anlaşılmıştır.Merkez ilçe, sıcaklık ve yağış rejimi bakımından“Yazları sıcak ve kurak, Kışları ılık ve yağışlı geçen Akdeniz İklimi”nin etkisi altındadır.İlçelerde ise taşıdıkları karasallık özellikleri ve bunların etkisi ile“Yazları nisbeten daha serin, kışları ise daha soğuk”geçmektedir.Bu sebepten de“Doğu Anadolu Karasal İklimi ile Akdeniz İç Anadolu Geçiş İklim Tipi”hüküm sürmektedir, diyebiliriz.Araştırma sahamızın kuzey,kuzeybatı ve batısında durum böyle iken;güneyçte yer alan Ovalık kesimler il merkezi ile benzer karakterde görülmektedir.K.Maraş ilinde genel olarak“Akdeniz İklimi nisbeten de Karasal İklim”hüküm sürmektedir.Araştırma sahamızda güneyden- kuzeye doğru, ve batıdan-doğuya doğru gidildikçe, karasal iklim özellikleri hissedilir derecede artar.137 İklim özellikleri ve iklim tipinin tespiti için uygulanan metodlardan.formüllerden elde edilen sonuçlara göre; "Yazları sıcak, yüksek kesimlerde serin, kışları ılık, yüksek kesimlerde soğuk, orta derecede yağışlı ve yağışları genellikle kış ve ilkbahar mevsimlerine toplanmış olan iklim özellikleri görülmektedir.. İklim özelliklerinin il merkezinde ve özellikle ilin güneyinde bulunan K.Maraş Ovasında tarım için elverişli bir durumda olması buralarda hemen her türlü tarım ürünün yetiştirilmesine imkan sağlamıştır. Özellikle Pamuk, Kırmızı biber, Çeltik, Şeker Pancarı, Buğday, Arpa, Fasulye, Nohut gibi tarım ürünleri yetiştirilmekte,ayrıca Zeytincilik, Bağcılık, Antepfıstığı yetiştiriciliği yapılabilmektedir.Tarım ürünlerinin yetiştirilebilmesi ekonomik yönden ilin kalkmmasına büyük ölçüde yardımcı olmaktadır.K.Maraş havzasında iklime uygun olan Kızılcam, Karaçam, Sedir fidanlıkları oluşturulmakta sarp ve meyilli alanlardan ise mera olarak yararlanılmaktadır. Ormancılık ta ilin ekonomik kalkınmasında belli bir yere sahiptir.Bunun yanında iklim özellikleri tüm araştırma sahasını Nüfus yoğunluğu,Kültürel oluşum,Sosyo -ekonomik yapı ve insan yaşantısı bakımından etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
138 SUMMARY In order to put forward the peculiarities of the climate in the study area the factors of the climate were studied one by one.The air mass are the factors which determine the climate conditions.Generally in Turkey is under Europ the condinental Polar originated Central end East and maritime polar originated from the North Africa or North- West of the Atlantic ocean. İn the study area,it is seen that the pressure is normal in the spring and fall and it is under low pressure in summer while high pressure is dominated in winter.Thus the precipitation is generally rare is summer.For determining the climate factors in the study area,besides plantation factors.nearness to the sea,height effects them. Depend to the propenties exposure height and orographic which effect the climate,it showed importent difference among prepicitation,tempereture and wind in K.Maraş and near sorroundings. To the data which we got from the meteorological station we see that the study area is under various climate types.The center of K.Maraş is under mediterrenean climate.The climate of the districts of K.Maraş is relatiuely colder in summer and colder in winter. The north-northwest and west of our resecnch field is similier to the districts climate but the pats of plain are similier to the center of K.Maraş.From shouth to west and from west to east cotinental climate's peculianities are getting dominate. To the result of the methods which used for determining the climate type and peculionities it is hot in summer,cold in high places and warm in winters,but cold in high places medium rain and generally it rains in winter and spring in K.Maraş.The growing of Agriculture productions help the developing of the economy of K.Maraş.And also fonestery helps the development of the study area,besides this the climate's peculianities effects the population,culture and social economic coditions.