Mevsimlik tarım işçilerinin barınma sorunları ve yaşam üniteleri
Housing problems and housing units of seasonal agricultural labourers
- Tez No: 133263
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SARE SAHİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 304
Özet
MEVSİMLİK TARIM İŞÇİLERİNİN BARINMA SORUNLARI VE YAŞAM ÜNİTELERİ (Yüksek Lisans Tezi) Şule ÖZBEKMEZCİ GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ekim 2003 ÖZET Bu araştırma, mevsimlik tarım işçilerinin gerek geçici ikamet yerlerinde, gerek sürekli ikamet yerlerinde barınma sorunlarını ve mevcut yaşam ünitelerinin durumunu belirlemek amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Araştırmanın materyali, Çukurova Aşağı Seyhan Ovasında, % 5 örneklemle seçilen 5 köyden, görüşme formları yardımıyla toplanmıştır. Araştırma materyalini oluşturan 107 aileden I.grup olarak adlandırılan 57 aile yörede sürekli ikamet ediyor olup mevsimlik tarım işlerinde çalışan, H.grup olarak adlandırılan 50 aile yöre dışından geçici göç ederek gelen ve mevsimlik tarım işlerinde çalışan ailelerdir. Araştırma materyalini oluşturan mevsimlik tarım işçisi ailelere uygulanan görüşme formlarının değerlendirilmesiyle ortaya çıkan sonuçlar; söz konusu ailelerin, kalabalık ve eğitim düzeyleri oldukça düşük bireylerden oluşmuş Güneydoğu kökenli çekirdek aileler olduğunu göstermektedir. Her türlü sosyal imkandan yoksun olan ailelerin ekonomik durumlarının da ülke ortalamasının çok altında olduğu ve genellikle tek geçim kaynaklarının mevsimlik tarım işçiliği olduğunu söylenebilir. Her iki grup ailenin büyük bir çoğunluğunun, gerek geçici ikamet yerinde gerekse sürekli ikamet yerinde ilkel şartlar altında11 barındıkları, gelişigüzel yapılmış çoğunluğu iki odalı gecekondularda veya çadırlarda kaldıkları görülmüştür. Bu yaşam ünitelerinde mutfak ve tuvalet genellikle dışarıda konumlandırılmışken, banyo bulunmamakta veya farklı fonksiyonları bulunan odaların bir köşesinde ihtiyaç karşılanmaktadır. Ailelerin yaşam ünitelerini oda sayıları, banyo, tuvalet, mutfak konumları ve durumları gibi bir çok açıdan yetersiz buldukları fakat ailelerin büyük bir kısmının daha iyi koşulların nasıl olabileceği konusunda görgüsünün ve bilgisinin olmadığı görülmektedir. Bu araştırmada, mevsimlik tarım işçisi ailelerin barınma sorununun çözümlenmesi halinde ekonomik ve sosyal sorunlarının büyük bir kısmının da çözümlenebileceği savunulmuştur. Ve örnek teşkil edecek Mevsimlik Tarım İşçisi Barınma Yurdu adı altında iyi organize edilmiş, hafif yapı sistemleri kullanılarak oluşturulacak bir tesisin yapılması önerilmiştir. Bilim Kodu : 6010100 Anahtar Kelimeler : mevsimlik tarım işçisi, barınma sorunu, yaşam ünitesi, barınma yurdu Sayfa Adedi : 279 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Sare SAHİL
Özet (Çeviri)
m HOUSING PROBLEMS AND HOUSING UNITS OF SEASONAL AGRICULTURAL LABOURERS (M.Sc. Thesis) Şule ÖZBEKMEZCİ GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY October 2003 ABSTRACT This research was planned and conducted in order to determine the housing problems and the situation of existing housing units of seasonal agricultural workers both at temporary and permanent residences. The research material was collected through interview forms from 5 villages at Çukurova Aşağı Seyhan Plain, chosen by %5 sampling. Out of 107 families forming the research material, 57 families named as the 1st group reside permanently in the neighbourhood and 50 families of seasonal agricultural labourers named as the 2nd group have moved to the area temporarily from outside of the locality. The results of the evaluation of interview forms applied to the families of seasonal agricultural labourers forming the research material show that the subject families are crowded and poorly educated families of Southeastern Anatolian origin. It can also be said that the economic situation of the families deprived of all kinds of social resources is far below the country average and that seasonal agricultural work is generally their sole source for living. It was observed that most of the families in both groups at temporary residence and at permanent residence are dwelling under primitive conditions, staying in tentsIV and carelessly made and mostly double-room shanties. In this housing units, kitchens and toilets were generally outside, there were either no bath or the need was met in a corner of multi-purpose rooms. İt is seen that the families find their housing units inadequate from many points such as the number of rooms, locations and situations of bathroom, toilet and kitchen, but most of the families didn't have an idea and experience about how to improve their conditions. This research maintains that in case the housing problems of the families of seasonbal agricultural labourers are solved, most of their economic and social problems would also be solved. And it is suggested to build a properly organized facility using light structural systems, which would serve as an example, under the name of The Seasonal Agricultural Labourers Housing Hostel. Science Code : 6010100 Key Words : seasonal agricultural labourer, housing problem, housing unit, sheltering home Number of Pages : 279 Thesis Administrator: Doç. Dr. Sare SAHİL