Enerji etkin planlama yaklaşımının, kentlerin ekolojik planlaması ve tasarımı süreçlerine etkisi: Güney Ankara Ahiboz koridoru örneği
The Effect of energy efficient planning approach on ecological planning and design process of urban areas: South Ankara Ahiboz corridor case study
- Tez No: 133264
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE KARAASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
ENERJİ ETKİN PLANLAMA YAKLAŞIMININ, KENTLERİN EKOLOJİK PLANLAMASI VE TASARIMI SÜREÇLERİNE ETKİSİ- GÜNEY ANILARA A-HÎBOZ KORİDORU ÖRNEĞİ (Yüksek Lisans Tezi) Çiğdem GÜLBAY TÜĞAÇ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Kasım 2003 ÖZET Günümüzde, dünya gündeminde en çok tartışılan konuların başında çevreye ilişkin sorunlar gelmektedir. Doğal kaynakların kullanımı, bugün büyük oranda üretime dönük enerji elde etmek için olmaktadır. Ancak mevcut enerji türlerinin kıt ve çevreye zararlı olan yapılan, insanoğlunu yeni ve yenilenebilir, alternatif enerji türleri bulmaya yöneltmiştir. Tez kapsamında enerji etkin planlama ve tasarım süreçleri kentsel alan ve yakın çevresi kapsamında ele alınmış ve Güney Ankara Abibez Koridorunda bir örnekle ortaya konmuştur. Kentsel alanda, planlama ve tasarım aşamalarının başında alternatif enerji türlerine göre yapılacak düzenlemelerin, enerjiyi ekonomik kullanan, ekolojik dengesini ve çeşitliliğini sağlamış kentsel alanların oluşumunu sağlayacağı sonucu elde edilmiştir. Bu hedeflere ulaşmak ise güneşlenme, havalandırma, yerel iklim, güneşe göre yönelim, eğim, bitki örtüsü, bio-çeşitlilik ve çeşitli kullanımlar gibi kriterler arasında dengeyi gözeten ekolojik temele dayanan enerji etkin planlama ve tasarım yaklaşımlarının hayata geçirilmesiyle mümkün olacaktır. Bilim Kodu : 805 Anahtar Kelimeler : Enerji etkin planlama ve tasarım, güneş enerjisi, iklim. Sayfa Adedi : 186 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Şule KARAASLAN
Özet (Çeviri)
11 THE EFFECT OF ENERGY EFFICIENT PLANNING APPROACH ON ECOLOGICAL PLANNING AN» DESIGN PROCESSES OF URBAN AREAS-SOUTH ANKARA AHİBOZ CORRIDOR CASE STUDY (M.Sc Thesis) Çiğdem GÜLBAY TU?AÇ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY November 2003 ABSTRACT Today, the most popular subject in the world agenda is the problems which are about the environment. Currently, most of the natural resources of the world is used to generate energy, aimed to production. But these resources are both insufficient and leaded to environmental pollution thus directed the human beings to find alternative energy types which are new and renewable. In this thesis, the "energy-efficient'5 planning and design processes were discussed with a scope of urban areas and their vicinities and South Ankara Ahiboz Corridor case study was worked^ In conclusion, the result that we have attained is. the arrangements based on the alternative types of energy in the beginning of the planning and design process provides the urban areas where the energy is economically used and echologic balance and biodiversity verified. Reaching to these goals is possible with the realization of energy-efficient planning and design approaches which have the ecological basis and the balance amongst the situations of sunbathe, ventialatien, local climate, orientation to the sun, slope, plant cover, biodiversity and different land uses criteria. Science Code : 805 Key Words : Energy efficient planning and design, solar energy, climate Page Number: 186 Adviser. : ProC ©r.. Şule KASAASLAN