Centaurea urvillei DC. subsp.urvillei flavonoidleri
- Tez No: 13327
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYŞE PÜTÜN(EREN)
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
İV ÖZET Bu çalışmada i 932" de ligde, Çifteban'dan toplanan Centaurea urvillei B.G. subsp. urvillei (İSTE 50986) bitkisi flavonoid bileşikleri apışından incelenmiştir. Bitkinin kurutulan ve toz edilen toprakustu kısımları bir sokslet aygıtında etanol ile tüketilmiştir. Elde edilen. özütler yoğunlaştırıldıktan sonra sırasıyla petrol eteri, kloroform 7e etil asetat ile tekrar tüketilmiştir. Değişik çözüm sistemlerinde yapılan ÎTE' inde kloroform ve etil asetat özetlerinin aynı flavonoid bileşikler içerdiği saptanmış ve bu özütler birleştirilmiştir. Birleştirilen özütler poliklar sütuna yerleştirildikten sonra yıkanmaya kloroform ile başlanmış, daha sonra artan oranlarda etanol eklenerek ayırım tabi tutulmuştur. Bu sütundan elde edilen karışık fraksiyonlar; selüloz veya poliklar sütunlardan geçirilerek temizlenmiş, elde edilen tek maddeler sefadeks LH-20 sütunlarda metanol ile yıkanarak saflaştırılmıştır. Elde edilen bileşiklerin yapılarının 6-metoksi apigenin, apigenin, âpigenin 7-0-glikozit, 6-metoksi luteoün, 6-metoksi apigenin 7,4'-dimetil eter, 6-Mdroksi 4'-metoksi apigenin 7-O-glikozit ve 6-metoksi apigenin 4'- metil eter olduğu renk reaksiyonları ve spektroskopik yöntemlerle (ÜT,.H.R. ) belirlenmiş, yapıları standart maddeler ile kıyaslanarak doğrulanmıştır. Sonuçta, Centaurea urvillei B.C. subsp. urvillei bitkisinden iki flavon glikoziti, beş flavonoid bileşik elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, Centaurea urvillei B.C. subsp. urvillei was investigated for its flavonoidal compounds. Centaurea urvillei B.C. subsp. urvillei was oolleoted iron Higde-Ciitehan in Jane 1982 and a voucher is deposited in the Herbarium of Faoulty of Pharmacy, University of Istanbul, ISTE : 50886. Mr dried and powdered above ground part of the plant was extraoted in a soxhlet apparatus with ethanol. The crude alooholio extraot, after evaporation in vacuo ns re-extraoted with petroleum ether, oholoroform and ethyl acetate extracts shoved the presenoe of the sane flavonoid compounds in thin layer chromatography with various solvent systems. The two extracts were brought together and packed on top of a polyolar column and elution started with chloroform and the polarity of the solvent was inoreasead by gradual addition of ethanol. 71» further seperations of the fractions obtained from polyolar column were done by using either a polyolar or cellulose column and the final purification was made by Sephadex LH-20. The structures of the flavonoid compounds were determined as, 6-tfcthoxy apigenin, apigenin, Apigenin 7-0-gluooside, 6-methoxy luteolin, 6-methoxy apigenin 7,4* -dimethyl ether # 6-hydroxy 4'-methoxy apigenin and 6-methoxy apiegnin 4' -methyl ether. The structures of all compounds were eluoideted by using physical methods, colour reactions and spectral methods such as UT, *-H-S.H.R. The structures were compared with the standart compounds.