Robotların mekanik tasarımı ve robot elleri analizi
- Tez No: 13328
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SONER ALANYALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET Bu çalışmada amaç, ülkemizde yeni bir konu olan robotların mekanik tasarım yaklaşımını ve ellerin analizini içeren bir araştırma sunmaktır. öncelikle, endüstri robotları tanıtılmış ve daha sonra robotların mekanik tasarımı, özellikler, kriterler, robot sistem yapıları ve önemli mekanik elemanlar yönünden incelenmiştir. Son olarak; robot elleri şekil, sistem ve amaçları da kapsayan bir çok yönden analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the aim is to give a research about robotics, which is a new subject in our country, concerning mechanical design approach and their gripper analysis. First, industrial robots have been introduced and then mechanical design of robotics with respect to spesifica- tions, criteria, configuration of robots and main machine elements has been investigated. Finally, robots hands have been analysed in several aspects including shape, system, and task.