Bazı Centaurea türleri üzerinde nümerik taksonomik çalışmalar
Numerical taxonomic studies on some Centaurea species
- Tez No: 184010
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİYE ARAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Compositae familyası ve Centaurea L. cinsinin özellikleri anlatıldıktan sonra nümeriktaksonomi ve uygulamaları hakkında bilgi verilmiştir.Centaurea L. cinsine dahil C. cassia Boiss., C. lycopifolia Boiss. & Kotschy, C.cheirolopha (Fenzl) Wagenitz , C. spicata Boiss., C. ptosimopappa Hayek, C.solstitialis subsp. L. solstitialis, C. iberica Trev., C. calcitrapa L. subsp. calcitrapa, C.urvillei DC. subsp. armata Wagenitz, C. antiochia Boiss. var. antiochia taksonlarıüzerinde morfolojik incelemeler yapılmış ve bu incelemelerde elde edilen morfolojikkarakterler bu taksonların nümerik analizinde kullanılmıştır. Birbirine en yakın ve enuzak taksonlar belirlenmiş, bu bulgular klasik taksonomi sonuçları ile karşılaştırılmıştır.Nümerik taksonomik sonuçlar Türkiye Florası ile aynıdır. Ayrıca taksonlarınayrılmasında en etkili olan karakterler belirlenerek Türkiye Florası'nda kullanılankarakterlerle karşılaştırılmıştır. Türkiye Florasında kullanılmayan apendiksingenişliğinin minimum ve maximum değerleri ile apendiksin boyunun minimum değeribu taksonlar arasındaki varyasyonu açıklamakta etkili karakterlerdir.
Özet (Çeviri)
After explaining the characters of Compositae and Centaurea L. genus, informationabout numerical taxonomy and its applications were given.Morphological investigations the taxa which includes C. cassia Boiss., C. lycopifoliaBoiss. & Kotschy, C. cheirolopha (Fenzl) Wagenitz , C. spicata Boiss., C.ptosimopappa Hayek, C. solstitialis subsp. L. solstitialis, C. iberica Trev., C. calcitrapaL. subsp. calcitrapa, C. urvillei DC. subsp. armata Wagenitz, C. antiochia Boiss. var.antiochia belong Centaurea L. were made and these morphological characters wereused in numerical analysis of these taxa. The nearest and furthest taxa from each otherwere determined and these findings were compared with cladistic taxonomic results.Numerical taxonomic results are similar with Flora of Turkey. Additionaly, the mosteffective characters which were used to separate the taxa were determined andcompared with the characters used in Flora of Turkey. Minimum and maximum valuesof apendage broad and minimum value of apendage length which did not use in Flora ofTurkey are effective characters to explaining the variation between these taxa.