Viscum album L. (ökseotu)'deki flavonoidlerin araştırılması
- Tez No: 13326
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN BİLGİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
iv ÖZET : Bu çalışmada Viscum Album L. 'deki flavnnoid maddelerin ve fenolik asitlerin izolasyonunu ve yapılarının aydınlatılması amaçlanmıştır. Eskişehir Orman Fidanlığı adan toplanan Viscum Album L. incelenmiştir. özütleme ile Viscum Album L. yapraklarından elde edilen özüt; su, eter I ve eter II fazlarına ayrılmıştır. Su fazı kullanılmamıştır. Eter I ve eter II fazlarının analitik ince tabaka kromatografisi(SiOp) ile incelenmesi eter I fazın da dört, eter II fazında bir madde varlısını göstermiştir. Daha sonra preparatif ince tabaka kromatografisi(SiOp) ile maddelerin ayırımı yanılmıştır. Ayırım için en iyi çözücü sisteminin eter I fazı için benzen :metil-etil keton rmetanol (60:?6:14-)ı öter II fazı için benzen:asetik asit:su(l25:72:3) olduğu bulunmuştur. Saf olarak kabul edilebilecek (8-12 ve 15 mg.) beş madde izole edilmiştir. Bu maddelerin İR ve UV spektrumları alınmıştır. Be s maddenin İR spektrurmmda karakteristik kar bonil ve aromatik absorbsiyon bantları gözlenmiştir. I, II ve IlI'nolu maddelerin UV spektrumlarmda baz(NaOH) eklenme si ile uzun dalga boyuna kayma gözlenmiştir ve asit(HCl) ek lenmesi ile başlangıç U? spektmımu elde edilmiştir. IV ve YL wolu maddelerin TIV spektrunlarmda baz(NaÖH) eklenmesi ile kısa dalga boyuna kayma gözlenmiştir ve asit(HCl) eklenmesiy le V'nolu madde başlangıç spektrumu verirken, IV'nolu madde de başlangıç spektrumu elde edilememiştir.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY : This "7ork contains the isolation and i d endi fi cation of the structures of flavonoid compounds and phenolic acids in Viscum Album L. that was collected from Orman Fidanlığı in Eskişehir was investigated. Extract that was extracted from the leaves of Viscum Album L. was seperated into water, ether I and ether II nhases. V.'ater phase wasn't used. The analytical thin layer chromatogranhy(SiOp) of ether I and ether II was shown the presense of four compounds in ether I and one compound in ether II phases. Then, the seperation of the compounds was done by the preparative thin layer chromatography(SiOp). It vas found that the best solvent system was benzen: methyl- ethyl ketone: methanol (60: 26:14-) for ether I phase, benzen: acetic acid:water(l25:72:3) for ether II phase. Five compounds which could be accepted as pure(8-12 and 15 mg) were isolated II? and UV spectra of these compounds were taken. In the IT? spectrum o^ the five compounds charac teristic carbonyl and aromatic absororbtion bands were observed. In the }JV spectra of compounds I, II, and III shifts to longer wavelenght was obsorved with the addition of base(NaOH) and with the addition of acid(HCl) the ^original spectrum was obtained. In the UV spectra of compound IV and V shifts to shortover wavelenghts were obsorved with an addition of base(NaOH) and while the original spectrum was with an addi tion of acid(TICl) in compound V, in compound IV the original spectrum could not be obtained.